Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

AKP’de seçim görevlendirmeleri
AK Parti, referandum sürecine ilişkin olarak, ilimizdeki seçim işlerinde görevli isimleri belirledi. Buna göre, referandum sürecinde AK Parti SKM Başkanlık görevini Fatih Yüksel, Başkan Yardımcılığı’nı ise Yahya Bulgurcu yürütecek.
AKP’de referandum sürecinde diğer görevlendirmeler de şöyle oldu:
SKM Mali İşler Sorumlusu: Rüştü Kanlı
Hukuk ve Eğitim İşleri Sorumlusu:
Durdu Oduncu ve Murat Yılmaz.
Programlar Sorumlusu: Abdurrahman Cünedioğlu.
Medya ve İzleme Sorumlusu: Mustafa Boyacıoğlu

Meteoroloji Tahmini
BUGÜN GÜN BOYU FIRTINA VAR
Meteoroloji, bugün ilimiz ve çevresinde gün boyu şiddetli fırtına yaşanmasının beklendiğini duyurdu. Meteoroloji tahmininde, bugünün ilk saatlerinden itibaren Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve çevrelerinde, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli rüzgarın yer yer fırtına şeklinde esmesinin beklendiği belirtildi. Açıklamada, fırtına nedeniyle meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ile direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba zehirlenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

CHP’den Davet
YARINKİ SAMANDAĞ PROGRAMINA
CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, yarın Samandağ ilçesinde gerçekleştirilecek olan ‘belediyeye araç teslim töreni’ne tüm Hatay halkının davetli olduğunu bildirdi. CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, mesajında, “9 Şubat Perşembe günü, CHP Genel Başkan Yardımcılarımız Doç. Dr. Sayın Selin SAYEK BÖKE ve Sayın Veli AĞBABA’nın katılım sağlayacakları programlara, Hatay halkımız ve basın mensubu dostlarımız davetlidir” dedi.

TOSYÖV’den SAVAŞ’a Tebrik
TOSYÖV Hatay Destekleme Derneği Başkanı Tahsin Rende, EXPO onurunu yaşatan BŞB Başkanı Lütfü Savaş’a teşekkür etti. TOSYÖV açıklamasında, dünyanın en büyük 3’üncü organizasyonu olarak kabul edilen EXPO’nun 2021 yılında Hatay’da yapılacak olmasının son derece onurlandıran bir gelişme olduğu kaydedildi ve şöyle denildi:
“Bölgemizde yaşanan kargaşa ve savaş ortamı dikkate alındığında, böylesine önemli bir organizasyonun ilimize kazandırılmış olması azımsanmayacak derecede büyük bir başarıdır. Çünkü adaylık yarışında, Hatay, rakip olan Çin ve Avustralya gibi dev ülkelerin şehir adaylarını geride bırakarak kazanan taraf olmuştur. Bu başarıyı ilimize kazandıran ve bu onuru bize yaşatan, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç.Dr. Lütfi Savaş’ı ve ekibini tebrik ediyor, canı gönülden kutluyor ve şükranlarımızı arz ediyoruz.”

MTS Sınavı Cumartesi günü
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından merkezi sistem sınavları kapsamında yapılacak olan Motorlu Taşıt Sürücü Adayları 2017-1 Sınavı, 11 Şubat Cumartesi günü 14.00-15.00 saatleri arasında yapılıyor.
İlimiz merkezindeki şoför adayı sınavlarının yerleri şöyle:
Beyhan Gençay Ortaokulu, Özbuğday Ortaokulu, Bedii Sabuncu Ortaokulu, İnönü Ortaokulu, Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi.

AYM’den RED kararı
Anayasa Mahkemesi, yeni kimlik kartının kaybolması halinde vatandaştan alınacak bedele son noktayı koydu. Yüksek Mahkeme, CHP’nin kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik bedelinin 30 lira olarak belirlendiği maddenin iptal talebini reddetti.
Kimliğini kaybeden vatandaş 30 lira ödeyecek.

Esnaf indirimden ‘Memnun’
Vergisini peşin ödeyene 5 puanlık indirimin vergide adalet sağlanması açısından son derece önemli olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bu indirim, vergisini düzenli olarak ödeyenler için teşvik niteliğindedir’ dedi.

Volkswagen ev sahipliğinde:
EKO ANADOLU PAKETİ YARIN ANTAKYA’DA
Volkswagen Kasko katkılarıyla NTV tarafından hazırlanan “Eko Anadolu” Paneli yarın ilimiz Antakya ilçesi İskenderun 15. Km’deki Volkswagen’de yapılıyor. Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım moderatörlüğünde, Milliyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Güngör Uras ile NTV Ekonomi Danışmanı Mahfi Eğilmez’in katılımlarıyla gerçekleşeceği belirtilen yarınki etkinlik, saat 14.30’da başlayacak.

Birlik ve Beraberliğe Katkı
Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Dernekler Federasyonu üyelerini makamında kabul etti. Vali Ata, ilimizdeki dernekleri bir çatı altında toplamayı amaç edinen Federasyonun yapmış olduğu başarılı çalışmalarla birlik, beraberlik ve hoşgörü iklimine önemli katkılar sağladığını belirtti.

ATB’de Pamuğun kg’ı: 2.8 TL…
Antakya Ticaret Borsası’nda pamuğun kilogramı dün 2 lira 80 krş’tan işlem gördü. Dün Antakya Ticaret Borsası’nda işlem gören diğer ürünlerin en düşük ve en yüksek fiyatı (kilogram/TL) şöyle:
Ürün çeşidi En düşük En yüksek
Pamuk 2,68 2,80
Ekmeklik buğday 0,81 0,86
Mısır 0,60 0,66

77 Motosiklete trafikten men
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında, trafik ekipleri tarafından 30 Ocak- 5 Şubat tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde aykırılığı görülen 77 motosiklet trafikten men edildi.
Son bir haftalık dönemdeki kontrollerde, ayrıca:
– 15.712 araç kontrol edildi
– Kusuru tespit edilen 3.544 araç sürücüsüne İdari Para Cezası uygulandı.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları dolayısıyla, yarın ilimiz Kırıkhan ile Dörtyol ilçelerinde kesinti uygulanıyor.
Yarın Kırıkhan ile Dörtyol’daki kesinti programı şöyle:
Kırıkhan İlçesi; Alsancak Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi; Yeşilköy Mahallesi Haytalar Sokağa 8:30-17:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

41 Alkollü sürücüye 6 ay Men
EHLİYETLERİ ALINDI
Hatay ili genelinde son 7 günde yapılan kontroller sırasında alkollü araç kullandıkları belirlenen 41 sürücünün ehliyetine el konuldu. Trafik ekiplerinin il genelinde yürüttükleri kontroller sırasında alkollü araç kullandıkları belirlenen 41 kişinin ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu ve yüksek para cezasına çarptırıldı. Yetkililer, 30 Ocak ile 5 Şubat tarihlerini kapsayan dönemde, ayrıca 1.00 promilin üzerinde alkol aldıkları belirlenen 11 kişi hakkında da adli işlem başlatıldığını bildirdiler.

Hatay’da 7 günde 84 kaza
1 ÖLÜ, 74 YARALI
Hatay ili genelinde son 7 günde meydana gelen toplam 84 trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 74 kişi yaralandı. Resmi açıklamaya göre, 30 Ocak ile 5 Şubat tarihleri arasında meydana gelen 52’si yaralamalı, 32’si maddi hasarlı trafik kazalarında 74 vatandaşımız yaralandı, 1 vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

Sosyal paylaşımlar Polis takibinde
Güvenlik güçleri, ülkenin barış ve huzurunu bozmak için siviller ile çocukları dahi hedef almaktan çekinmeyip hain eylemlerine devam eden terör örgütlerine yönelik operasyonları kararlılıkla sürdürürken, sosyal medyadan yapılan terör yanlısı paylaşımları da yakın takibe alıyor.
Vatandaşlardan gelen ihbar ve il emniyet müdürlüklerine bağlı siber suçlarla mücadele şubesi ekiplerinin yürüttükleri çalışma sonucu, paylaşım yapılan hesaplar takibe alınarak, kullanıcılar tek tek tespit ediliyor.

Yerinde inceledi
Talimatlar verdi
Hatay genelinde devam eden çalışmaları ve içmesuyu istasyonlarında ki çalışma sistemini rutin olarak yerinde inceleyen HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HATSU Daire Başkanları ve Şube Müdürleri ile birlikte, merkez ilçe Antakya’ya bağlı Bağrıyanık, Küçükdalyan, Maşuklu ve Ekinci içmesuyu depolarını inceledi.

Çalışmaları denetledi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Denizciler’de gerçekleştirilen çalışmaları yerinde incelerken, belediye ekiplerinin çalışmalarının kent genelinde sürdürdüğünü belirtti.

Zabıta denetimleri
Samandağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından, süresi geçmiş ürünler için market ve bakkallarda denetimler yapıldı. Süresi geçmiş ürünler imha edilerek, kurallara uyan esnafa teşekkür edildi.
Zabıta Müdürü Önder Şimşek, Vatandaşların ürün satın alırken son kullanma tarihlerine dikkat etmesi konusunda uyardı.

Erol Bilecik’ten Türkiye algısı uyarısı…
Yabancıların Türkiye algısının olumluya dönmesini sağlamak gerektiğine dikkat çeken TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, “Terör olayları karşısında, güvenlik endişeleriyle demokratik değerlerden taviz vermemeliyiz. Hem terörün üzerine kararlı bir şekilde gidebilmeli, hem de insan hakları, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü gibi demokrasinin temelini oluşturan değerleri korumalıyız” dedi.