CHP Heyeti 4 ilçeye gidecek
CHP’nin, bugün ilimizde beklenen kurmay heyetinin 4 ilçede ziyaret ve toplantılar gerçekleştireceği kaydedildi. Genel Başkan Yrd. Doç. Dr. Selin Sayek BÖKE, Veli AĞBABA, CHP PM Üyesi Yıldırım KAYA, Hatay Milletvekilleri ve HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ’ın katılımlarıyla düzenleneceği belirtilen bugünkü törenlerin programı şöyle:
S:11:00’da:Altınözü Venüskent Düğün Salonu Halk Toplantısı,
S: 14:00’da:Samandağ 75.Yüzyıl Parkı’nda Samandağ Bld. 26 araç anahtar teslim açılış töreni
S:16:00’da: Kırıkhan Şahin Düğün Salonu Halk toplantısı,
S:18:30’da:Hatmek binasındaki HBB Mülteci Konseri’ne katılım.

Baro Semineri Cumartesi Günü
Hatay Barosu, meslek mensuplarına yönelik önemli bir semineri gerçekleştiriyor. Seminer, 11 Şubat Cumartesi günü İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılacak. Seminer, Prof. Dr. Muhammet Özekes ve Yrd. Doç. Dr. Tolga Akkaya’nın sunumuyla gerçekleşirken, “Hukuk Muhakemeleri Kanununda İstinaf” konusunu içeriyor.
Etkinlik, Cumartesi günü İskenderun Ticaret Odası’nda saat 13.00’te başlarken, konuşmacılar, 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Muhammet Özekes ve Ankara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Tolga Akkaya olacak.

‘155’ Yerine Ortak Numara ‘112’de
İçişleri Bakanlığı’nca yürütülmekte olan 112 Çağrı Merkezleri Projesi kapsamında, ülke genelinde hizmet veren tüm acil ihbar hatlarının 112 Acil Çağrı Merkezi’nce karşılanması işlemleri ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda, Hatay ilimizde bu güne kadar İtfaiye, AFAD, Sağlık, Jandarma ve Orman ile Doğa Koruma ve Milli Parklar’ın bu çerçevede faaliyete alındığı hatırlatıldı ve 155 polis imdat telefonunun da 112 şeklinde devreye sokulduğu bildirildi. Özetle, Polis imdat için aranan 155 yerine 112 devreye alındı.
155 Polis İmdat ihbar hattı, 2 Şubat 2017 Perşembe günü saat 14.00’dten itibaren devreye alındı. Polis İmdat hattının 112 sistemine dâhil edilmesiyle beraber, vatandaşa acil hizmet hizmeti sunan tüm birimlerin bir koordinasyon içerisinde aynı merkezden yönetilmesi sağlanmış oldu.
155 Polis imdat hattı, ilk etapta Antakya ve Defne ilçeleri kapsamında 112 hattına bağlanırken, diğer ilçelerin de sisteme dâhil edilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor.

Ronaldınho İstanbul’da
Hatay sofrasına ve yemeğine hayran kaldı
Brezilya’nın dünyaca ünlü futbolcusu Ronaldinho, bir spor okulu açılışı için geldiği İstanbul’da Hatay Medeniyeler Sofrası’nın konuğu oldu. Dünyaca ünlü futbolcu, Hatay Medeniyetler Sofrası’nda Hatay yemeklerine hayran kaldı.
Ronaldinho, Hatay sofrasında, cep telefonuyla; Etler, tatlılar, pideler ve mezelerin üzerine isminin yazılmasını fotoğrafladı. Ronaldinho’nun Hatay sofrasına dair açıklaması, “Yemekler fantastik! Güzel olduğunu söylemişlerdi ama, bu kadarını beklemiyordum. Muhteşem yemekler yedim” şeklinde oldu.

Öztürk Yılmaz Gelmiyor
CHP’nin, bugün ilimizin değişik ilçelerindeki açılış ve toplantılarına katılacak Genel Merkez ekibinde yer alan diplomat kökenli Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, gelmekten son anda vazgeçti. Öztürk Yılmaz’ın başka önemli bir programı dolayısıyla Hatay’a gelemeyeceği öğrenildi.

MKÜ’de ‘Çocukları İstismardan Koruma Paneli’
Hatay MKÜ’de, Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Konferansı düzenleniyor. MKÜ-Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından 7 Mart 2017 tarihinde Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenecek olan “Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Konferansı” konulu etkinliğin başlama saati ise14:00.

Okullar 9 Haziran’da kapanıyor
İkinci yarıyıl eğitim öğretime 6 Şubat Pazartesi günü başlanan ilkokul, ortaokul ile liselerde eğitim yılı kapanış tarihi 9 Haziran olarak belirlendi. 2017-2018 eğitim öğretim yılı ise 18 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

MKÜ’de Bn. ŞAHİN’in acılı günü
Babası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadriye ŞAHİN, Baba acısı yaşadı. Yrd. Dç. ŞAHİN’in babası vefat etti. Merhumun cenazesi, dün Mersin’de toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Akçalı’da PTT Şubesine hırsız girdi
14 Cep, 1 Tablet Yok Oldu
Arsuz ilçesi Akçalı Mahallesi’ndeki PTT şubesine gece giren hırsız ya da hırsızlar, içeriden 14 cep telefonu, 1 tablet ile 400TL para çalıp kaçtı. Olay, dün sabah PTT şubesi kapısının açık kalmasıyla ortaya çıktı. Arsuz Polisi, hırsızlık yapılan PTT şubesinde iz sürdü, olay soruşturuluyor.

Yarınki Enerji Kesintileri
Yarın ilimizde bazı bölgelerde elektrik kesintisi uygulanıyor. Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmalar dolayısıyla yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
İskenderun ilçesi Kavaklıoluk Mahallesine 09: 00-17: 00saatleri arası,
Arsuz ilçesi; Karaağaç Mahallesi Sahil Sokağa 09: 00-17: 00 saatleri arasında, Kırıkhan ilçesi Alsancak Mahallesine 09: 00-12: 00 saatleri arası,
Dörtyol ilçesi; Yeşilköy Mahallesi Haytalar Sokağa 08: 30-17: 30 saatleri arasında elektrik verilemeyecek.

Ninelere 425 Tl Torun Bakma Parası
Hükümet, ninelere ‘torunlara bakma parası’ verecek. Uygulama, pilot 10 İl’de bu yıl başlıyor.
Proje, İstanbul ve Bursa illerinde seçilecek 5 bin aile ile pilot uygulama olarak başlıyor. Çalışan annelerin çocuklarına bakacak olan büyükanneler, 65 yaşından büyük olmayacak. Uygulama kapsamında da büyükannelere asgari ücretin yüzde 30’u olan 425 lira ödenecek.
Büyükanne maaşı, 6 aylık-1 yaş arasındaki bebekler için geçerli olacak. Pilot il seçilen uygulama alan iller şunlar:
İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep
Bakan Müezzinoğlu’nun açıklamasına göre, Şubat sonuna kadar talep alıp, Mart ayında proje başlatılacak. Çocuğa bakacak büyükannenin emekli olması ya da olmaması, emekli maaşı alması ya da almaması önemli değil. Büyükannenin ekonomik koşulları gündem dışı. Önemli olan, büyükannenin sağlık sorunun olmaması. Bu haktan yararlanacak olan annenin ise asgari ücretin 2 mislinden fazla ücret almıyor olması da gerekiyor.

Yayladağı Belediyesi etkinliği
Şiir Yarışması
Yayladağı Belediyesi tarafından her yıl Mart ayında geleneksel olarak yapılan “İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” etkinlikleri çerçevesinde, bu yıl da yarışma düzenlendi. Yayladağı Belediyesi’nin bu etkinliği, “Ödüllü Şiir Yazma Yarışması” şeklinde düzenlendi.
Yayladağı Belediyesi Yönetimi, Yarışma ile ilgili amacı şöyle özetledi:
“Türk gençliğinin milli bilinç seviyesinde milli ve manevi değerlerimizi yüceltilmek… Öğrencilerimizin, İstiklal Marşımız ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY ile ilgili duygu ve düşüncelerini şiir diliyle ifade edebilmelerini sağlamak… Şiir yazma ve okumayı teşvik etmek…”
Yarışma’nın, Hatay genelinde eğitim gören lise öğrencilerinin tamamını kapsadığı kaydedilirken, Yarışma’ya son katılım tarihi 06.03.2017 olarak duyuruldu.
Yarışma ödülleri de şöyle belirlendi:
1.ye 1000 TL+ Kitap seti + Plaket Adres: Çamaltı Mah. Atatürk Cad. No: 101
2.ye 750 TL+ Kitap seti + Plaket Yayladağı/HATAY
3.ye 500 TL + Kitap seti + Plaket

Bugün, “Sigarayı Bırakma Günü”
Hatay’da, geçen yıl 2236 kişi sigarayı bırakmak üzere destek istedi, 604’ü bıraktı!
Bugün, tüm dünyada “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kutlanırken, yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre, Hatay’da geride bıraktığımız 2016 yılında 2236 kişinin sigarayı bırakmak üzere resmi kurumlardan destek istediği, bunlardan 604’ünün sigarayı bıraktığı ortaya çıktı.Hatay İl sağlık Müdürlüğü, sigarayı bırakma ile ilgili ilimizdeki çalışmaları şöyle aktardı:
“İlimizde, Antakya ve İskenderun KETEM ile İskenderun Devlet Hastanesi’nde birer adet olmak üzere, toplam 3 adet sigarayı bırakma polikliniği mevcuttur. Bu merkezlerde görev yapan sağlık çalışanları, tütün kontrolü konusunda eğitim alarak vatandaşlara destek olmaktadır. Vatandaşların buraya yaptıkları başvurular sonrasında, tütün kontrolü konusunda eğitim almış sağlık çalışanlarından danışmanlık hizmeti almakta ve gerekirse il düzeyindeki kamu hizmeti veren sigara bırakma merkezlerine yönlendirilmektedir. Bu merkezlerde farmakolojik tedavisi başlayan hastalara da ilaçları ücretsiz olarak temin edilmektedir. 2016 yılı içerisinde ilimizdeki sigara bırakma polikliniklerimize toplam 2236 kişi müracaat etmiştir. 597 vatandaşımız farmakolojik tedavi ile 7 vatandaşımız da danışmanlık alarak sigarayı bırakmıştır.”