7 Şehit Ailesi ile 3 Gazi’ye

7 Şehit Ailesi ile 3 Gazi’ye

Övünç Madalyası ve Berat

Hatay’da 7 Şehidimizin ailesi ile 3 Gazimize, Cumhurbaşkanlığı makamınca gönderilen Devlet Övünç Madalyası ile Beratı takdim edildi. Tören, Perşembe günü öğleden sonra Ottoman Otel’de gerçekleşti.

Vatanın birlik ve bütünlüğünün korunması, ülkenin her köşesinde huzur ve güvenliğin sağlanması için en değerli varlıkları olan canlarını feda eden Şehitlerimizin yakınlarına ve Gazilerimiz için, Ottoman Otel’de “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni” düzenlendi. 18 Mart 2021 Perşembe günü saat 14.00’te, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tören, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın günün anlam ve önemine binaen yapmış olduğu konuşmayla devam etti.
Berat Tevcih Töreni programında konuşan Vali Doğan, şunları söyledi:
“Şehitlerimizin çok kıymetli yakınları, değerli Gazilerimiz… Bugün, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin sene-i devriyesi ve Şehitleri Anma Günü vesileyle bir aradayız. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Gazilerimize sağlık, sıhhat ve huzur dolu günler diliyorum.
Çanakkale Deniz Zaferi, yedi düvelin, ülkemizi bölmek parçalamak ve işgal etmek için bir araya geldiği, ancak vatan evlatları tarafından bozguna uğratılıp dize getirildiği günün adıdır. Ecdat, gözünü kırpmadan bu mücadelede ruhunu teslim ederek İstanbul’un işgalini önlemiş, ülkeyi düşman işgalinden kurtarmış ve Çanakkale’nin geçilmez olduğunu bütün dünyaya ispat etmiştir.
Kurtuluş Savaşı lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz’ ifadesiyle, yediden yetmişe herkes bu kurtuluş mücadelesini vermiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni inşa ederek bugünlere gelmemize vesile olmuştur.
Mücadelemize, yine aynı azim ve kararlılıkla devam ediyoruz. Ülkenin ve milletin geleceği için her türlü fedakarlığı yapıyoruz, ama en büyük fedakarlığı, kuşkusuz ki Şehitlerimizin yakınları, anneleri, babaları, kardeşleri ve Gazilerimiz yapmaktadır. Biz, devlet ve millet olarak, bunun farkındayız. Şükranlarımızı, duygu ve düşüncelerimizi, milletimiz adına Şehit yakınlarımıza ve Gazilerimize ifade edebilmek için zaman zaman onlarla bir araya geliyoruz.
Pandemi sürecinde çok bir araya gelemedik. Ancak Şehitler Günü ve Tevcih Töreni münasebetiyle hem şehitlerimizin yakınlarıyla, hem de Gazilerimizle bir araya gelip, hal ve hatırlarını soralım istedik ve yine pandemi kuralları çerçevesinde, sınırlı sayıda Şehit yakınımızı ve Gazimizi davet edebildik. İnşallah, sağlıklı günlerin tekrar geri gelmesi ile birlikte, yine o eski günlerde olduğu gibi daha sık bir araya gelip hasbihal edebiliriz.
Şehit yakınlarımız, ne zaman görüşmek istediklerini belirtseler, hemen sorunlarını çözebilmek için devletimizin tüm imkânlarını seferber ediyoruz. Ancak görüyoruz ki, onların yürekleri çok daha büyük. Onlar, gerçekten çok kalender, çok fedakâr. Ne zaman bir araya gelsek, ‘vatan sağ olsun, millet sağ olsun’ diyerek bizi onura ediyorlar. Bizlere sarf etmiş oldukları o sözler karşısında, gerçekten mahcubiyet duyuyoruz. Onların bu büyüklükleri karşısında da, milletimiz ve devletimiz adına tekrar şükranlarımı sunuyorum. Allah sizlerden razı olsun.
En kıymetli varlıklarınızı, evlatlarınızı bu vatan için millet için devlet için feda ettiniz. Gözünü kırpmadan vatan için canlarını veren Şehitlerimize de tekrardan Allah’tan rahmet, Gazilerimize sağlıklı ve sıhhatli günler diliyorum. Bugün buraya gelemeyen Şehit yakınlarımıza saygı ve hürmetlerimi sunuyor, herkesi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”
Törende daha sonra, kahraman Şehitlerimiz ile saygıdeğer Gazilerimizin kısa özgeçmişlerinin okunmasını müteakip, Şehitlerimizin varislerine ve Gazilerimize Devlet Övünç Madalyaları ile Beratları Vali Doğan tarafından teslim edildi.
Törenin son bölümünde, Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan, ilimiz protokolü, Şehitlerimizin aileleri ve Gazilerimiz ile günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.
Perşembe günkü, Gazilerimiz ve Şehit ailelerine Devlet Övünç Madalyası ile Berat Takdim Programı’na, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan yanı sıra, Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, 8. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Orhan Akkurt, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Vali Yardımcısı, Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Hatay İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, Hatay İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Adem Yeşildal, STK temsilcileri, Kurum İl Müdürleri, Şehit yakınları, Gazilerimiz ve aileleri katıldı. -Cemil Yıldız-