700 Bin Kişi

700 Bin Kişi

Türkiye’ye doğru kaçıyor

Şam ve Halep’i birbirine bağlayan otoyolda yer alan stratejik Maaret el Numan kasabasının Suriye Ordusu tarafından ele geçirilmesi ardından bölgedeki tansiyon daha da artarken, Hatay’ı da ilgilendiren en net uyarılardan biri, bu defa Washington’dan geldi! ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, İdlib’deki saldırılar yüzünden Suriye’den 700 bin kişinin Türkiye sınırına doğru ilerlediğini açıkladı.

Rusya ve Suriye ortaklığında ilerleyen askeri birliklerin son dönem İdlib çevresindeki ilerleyişinde alınan en önemli yerlerden biri, Şam ve Halep’i birbirine bağlayan otoyolda yer alan stratejik Maaret el Numan kasabası oldu. Deutsche Welle Türkçe Değer Akal’ının verdiği bilgiye göre, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, 700 bin kişinin Türkiye sınırına kaçtığını açıkladı. Rusya, İran ve Esad’ı, Türk askerinin başına bir şey gelmemesi gerektiği konusunda uyaran Jeffrey, ABD’nin, NATO müttefiki Türkiye’nin yanında olduğu mesajını verdi. ABD’li yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya son eleştirileri için de, “Erdoğan’a, Putin’e güvenemezsin demiştik” yorumunu yaptı.
Jeffrey, video-konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, uluslararası medya kuruluşlarından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya’nın, İdlib’de “teröristlerin” hedef alındığı iddiası için, “Bu doğru değil, bu bir bahane” diyen Jeffrey, “Rusya ve Esad rejiminin sadece son üç günde, esasen sivilleri hedef alan 200 hava saldırısına tanık olduk… Şimdi zaten yerinden edilmiş 700 bin kişi yeniden Türkiye sınırına doğru hareket etti. Bu uluslararası çapta bir kriz yaratır” dedi. “İnsani bir krizi önlemek için somut olarak ne yapacaksınız?” sorusunu ise Jeffrey, “Bazı adımlar atıyoruz. Bunu, diğer bazı adımlarımız izleyecek” sözleri ile yanıtladı.
-ÇATIŞMA RİSKİ-
Hatay’a komşu Suriye kenti İdlib ve çevresinde yaşanan son dönemki çatışmaların bölgede Ankara ve Şam’ı karşı karşıya getirebilecek bir ortama doğru ilerlediği konusunda da konuşan Jeffrey, “Zaten karşı karşıya gelmiş durumdalar” saptamasında bulundu. Jeffrey, “Türklerin, İdlib’deki gözlem noktalarının birçoğunun etrafları rejim güçleri tarafından kuşatıldı. Bağlantıları kesilmiş durumda. Diğer Türk gözlem noktalarının da kuşatılması riski mevcut” diye konuştu.
-Tamer Yazar-