İskenderun Körfezi’ne gelen kömür dolusu gemide ele geçen…

İskenderun Körfezi’ne gelen kömür dolusu gemide ele geçen…

72.5 Kg Kokain

Piyasa değeri 25 Milyon TL olan uyuşturucu olayıyla ilgili 8 yabancı gözaltında.

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi ve Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü müşterek çalışması sonucu İskenderun’da gerçekleştirilen operasyonda, 72 kilogram 563 gram kokain ele geçirildi.
Yapılan çalışma neticesinde, İskenderun’da bir limana kömür yükü ile Kolombiya’dan gelecek yabancı bayraklı bir gemi riskli olarak değerlendirildi. Gemi, Türkiye karasularına girdiği andan itibaren “Gemi Takip Sistemi” üzerinden takip altına alındı. Geminin limana yanaşması sonrasında, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ile Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü gemi arama ekiplerince gemiye çıkıldı. Yaşam mahalli, yakıt tankları, makine dairesi ve yük ambarlarında titizlikle süren aramalar sonucunda, söz konusu geminin güvertesinin altında tespit edilen gizli bölmede siyah renkli iki çanta bulundu. Gizli bölmeden çıkarılarak açılan çantaların içerisinde yaklaşık 65 paket olduğu görüldü. Bu paketlerin içerisindeki toz maddenin uyuşturucu test cihazında yapılan testinde, “kokain” cinsi uyuşturucu madde olduğu anlaşıldı. Çantalarda bulunan 65 pakette, 72 kilo 563 gram kokain olduğu anlaşıldı. Soruşturma kapsamında yabancı uyruklu 8 kişi gözaltına alındı.
Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu sonucu, 72 kilogram 563 gram ağırlığında, yaklaşık 25 milyon lira değerindeki kokaine ele konulurken, konuya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında yabancı uyruklu 8 kişi gözaltına alındı. -Cemil Yıldız-