8 bin 63 suriyelinin

8 bin 63 suriyelinin

Tüm ihtiyacı karşılanıyor

Daha önce bez çadırların ve ortak banyo tuvaletlerin yer aldığı Hatay’ın Altınözü ilçesindeki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi, yeni haliyle, Suriye’de yaşadıkları acıları unutmaya çalışan sığınmacıların yüzünü güldürüyor.

Hatay’ın Altınözü ilçesindeki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi, yenilenen haliyle Suriye’de yaşadıkları acıları unutmaya çalışan sığınmacılara rahat bir ortam sunuyor. İç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi’ne ilk geldiklerinde çadırlarda barınan Suriyeliler, artık kendileri için hazırlanan konteynerlerde yaşamını sürdürüyor.
Barınma merkezinde market, mini iş yerleri, eğitim ve sağlık hizmetleri, basket, futbol sahaları, çocuk oyun alanları, restoran, terzi, el işi atölyeleri ve kafeler de yer alıyor. 8 bin 63 Suriyeli, çift katlı, içerisinde banyo, tuvalet ve mutfağın bulunduğu konteynerlerde barınıyor.
Merkez, 4’ü hareketli 38 güvenlik kamerası ve 100 özel güvenlik personeli sayesinde 7 gün 24 saat gözetim altında tutuluyor.
Eğitim ihtiyaçları için ana okulundan liseye kadar okulların da bulunduğu merkezde 2 bin 500 öğrenci eğitimlerini sürdürüyor. Futbol sahaları ve oyun parklarının bulunduğu barınma merkezinde çocuklar eğlenceli vakit geçirirken, ebeveynleri de açılan kafede günlerini değerlendiriyor.
Merkezde, sosyal yaşamın yanı sıra açılan çeşitli atölyelerle kadınlara yönelik istihdam sağlanmasının yanı sıra sığınmacıların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri market, tamirhane, restoran, tatlıcı ve parfüm dükkanları da yer alıyor.
-SURİYELİLER MUTLU-
Lazkiye’den 5 yıl önce kaçmak zorunda kalan ve ailesiyle merkeze yerleştirilen Fatma Devri (47), kendilerine sunulan imkanlar için Türkiye’ye teşekkür etti. Yapılan iyiliklerin hiçbirini unutmayacaklarını dile getiren Devri, “Bize gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkürler, halimiz çok iyi. İş var, hastane var, yemeğimiz pişiyor, güvendeyiz. Burada hiçbir ihtiyacımız karşılıksız kalmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Eşi ve 5 çocuğuyla merkeze sığınan Suzan Seyfo ise, “Çocuklarımız ölmesin diye topraklarımızdan çıktık Türkiye’ye geldik. Ülkemde çok çocuk kanı döküldü, 7 yıldır Türkiye’deyim. Bütün çocuklarım burada büyüdü. Çocuklarıma eğitim veriyorlar, sağlığımızla ilgileniyorlar. Ekmeğimiz, suyumuz var çok rahatız. Allah herkesten razı olsun” diye konuştu. Seyfo, ülkesini özlediğini ve geri dönmek için sabırla beklediğini sözlerine ekledi.
Suriyeli Velit Varro da ölümden kaçıp geldikleri Türkiye’de çok iyi karşılandıklarını, Türklere minnettar olduklarını kaydetti. AA

(Visited 1 times, 1 visits today)