Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

8 Mart’ın Kadınları Alanlarda

Kadın örgütleri, 8 Mart

Kadın örgütleri, 8 Mart Pazar günü; şiddet, eşitsizlik ve cinsiyetçiliğe karşı seslerini yükseltecek. Eylemlerde, barış talepleri de dile getirilecek. Hatay’daki kadınlar da, bu günü, ortak bir etkinlikle Antakya Parkı’nda noktalayacak.

“Birlikte Güçlüyüz” başlığında kısa bir çağrı yapan Antakya Yaşasın Kadın Dayanışması, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilecek ortak etkinliğe çağrı yaptı. “Krize, savaşa ve şiddete karşı mücadelede ısrarcıyız” denilen çağrı şöyle:
“Hatay’da her geçen gün artan kadın cinayetlerine karşı, kadın intiharlarına karşı, her türlü erkek şiddetine, patriyarkaya, heteroseksizme karşı, 8 Mart Pazar günü saat 14.00’te Antakya Parkı’nda buluşuyoruz. Sokakları da, alanları da terk etmiyoruz.”
-ŞİDDET!-
8 Mart, en çok da kadına yönelik şiddetin ve işlenen cinayetlerin gölgesinde geçecek. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Şubat 2020 Raporu’na göre, Şubat ayında 22 kadın öldürüldü, 12 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Konuya ilişkin açıklamada, “15 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi. 2’si ekonomik, 5’i boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe, adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi. -Tamer Yazar-