82 Baro Başkanı seçimini yaptı

82 Baro Başkanı seçimini yaptı

TBMM’ye 3 isim gönderildi…

Hatay’ın da aralarında olduğu İllerin Baro Başkanları, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için TBMM’nin seçmesi amacıyla Serbest Avukatlar arasından üç adayı belirledi. Meclis’in belirleyeceği yeni üye, AYM’deki dengeleri de etkileyecek.

Yeni dönemde HDP’nin kapatma davası gibi önemli süreçleri yönetmesi beklenen Anayasa Mahkemesi (AYM) için Türkiye’deki Barolar, beklenen tercihlerini yaptı, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için TBMM’nin seçmesi amacıyla Serbest Avukatlar arasından üç adayı belirledi. Yapılan seçimde; Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Avukat Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan en çok oyu alan üç aday oldu. Diğer adaylardan; Avukat Rıdvan Erdoğan 10 oy, Süreyya Turan 10 oy, Cumhur Uzun 9 oy, Mustafa Aladağ 6 oy, Sema Aksoy 3 oy, Sabiha Tekin ise 2 oy aldı.

Afyonkarahisar Baro Başkanı olarak görev yaparken 2010 yılında TBMM tarafından AYM üyeliğine seçilen Celal Mümtaz Akıncı, yaş haddinden 31 Ocak 2022 tarihinde emekliye ayrılacak. Anayasa’ya göre, Akıncı’nın yerine, Baro Başkanlarının, 45 yaşını doldurmuş olan serbest avukatlar arasından üç aday belirlemesi gerekiyordu.

-TBMM SÜRECİ-

Üç adayın isminin TBMM’ye bildirilmesinin ardından, Genel Kurul’da oylama yapılacak. Birinci tur oylamada üçte iki çoğunluk, yani 400 milletvekilinin oyu gerekiyor. Ancak Cumhur İttifakı’nın Meclis’te böyle bir çoğunluğu yer almıyor. İkinci turda ise salt çoğunluk, yani 301 milletvekilinin oyu yeterli olacak. AKP ve MHP’nin oyu bu sayıyı karşılıyor.

Tamer Yazar