Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

82 saatlik sokağa çıkma yasağı

İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl

İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine gönderdiği genelgeye göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olması dolayısıyla, bu hafta sonunda özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü (dün) saat 19.00’da başladı.

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve Hatay Valiliği kararıyla, 3,5 günlük sokağa çıkma yasağı başladı.
Bakanlık Genelgesi doğrultusunda verilen bilgide şöyle denildi:
“Koranavirüs (kovid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
Ülkemizde de, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak, hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.
Gelinen aşamada, mutasyona uğrayan kovid-19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı, ülkemizde de, özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında artış yaşandığı kamuoyunun malumudur.
Koronavirüs salgınının etkileri gözetilerek belirlenecek kurallara uyulması kaydıyla, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından il genelinde uygulanmak üzere alınan 2021/16 sayılı karar şöyle:
Koronavirüs (Covid¬19) salgınının ülkemizdeki seyrinin değerlendirildiği 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan ‘kısmi kapanma’ kararı doğrultusunda, 2021/15 nolu Kurul Kararımız ile alınan kısmi kapanma sürecinde uyulması gereken usul ve esaslar belirlenmiştir.
2021/15 nolu Kurul Kararımız ile alınan kısmi kapanma sürecinin en önemli tedbirlerinden birisi olan sokağa çıkma kısıtlamaları da düzenlenmiş olup, buna göre, hafta içi 19.00¬05.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının, hafta sonlarında Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak şekilde uygulanması öngörülmüştür.
Bu doğrultuda, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72.inci maddelerine istinaden, 21.04.2021 Çarşamba günü Vali Sayın Rahmi Doğan başkanlığında olağanüstü toplanarak, İlimizi kapsayacak şekilde aşağıdaki kararları almıştır.
1.Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle resmi tatil olan 23 Nisan 2021 Cuma gününün de bu hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına dahil edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Buna göre, 22 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 26 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 05.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Bu haftaya özgü olarak, 22 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 26 Nisan 2021 Pazartesi günü saat 05.00’a kadar uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1. 2021/15 nolu Kurul Kararımız ve İçişleri Bakanlığının 14.04.2021 tarihli ve 6638 sayılı Genelgeleri Ek’inde yer alan ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi’ geçerli olacak olup, aynı şekilde 2021/15 nolu Kurul Kararımızın 1 inci ve 3 üncü maddelerinde düzenlenen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında belirli saat aralığında (10.00-17.00) açık olabilecek/sınırlı şekilde faaliyet gösterebilecek işyerleri (bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi) ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar, 23 Nisan 2021 Cuma günü de birebir uygulanacaktır.
2. İlimizde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şu esaslara göre kutlanacaktır: Milli Eğitim Bakanlığı’nın 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda, çelenk sunma törenleri, fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde ve asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecektir. Çelenk sunma törenleri dışında, kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak, bunun yerine, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek, başta kolluk araçlarından oluşmak üzere; araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecektir.
3.Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de, tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaktır.
Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda, Kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda gereğinin yapılması gerekmektedir.” -Cemil Yıldız-