kısa kısa haberler

kısa kısa haberler

Suriye uyruklu terörist Arsuz’da yakalandı
Arsuz ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda terör örgütü Heyet Tahrir eş-Şam (HTŞ) üyesi bir kişi tutuklandı. Alınan bilgiye göre, MİT ve İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği ekiplerinin ortaklaşa yaptıkları çalışma doğrultusunda, Arsuz ilçesi Nergizlik Mahallesi’ndeki bir eve operasyon düzenledi. Operasyonda, terör örgütü HTŞ üyesi olduğu belirlenen Suriye uyruklu M.D. gözaltına alındı.
Terör örgütünde sözde “hakim” görevinde olduğu öne sürülen zanlı, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Erol Evgin Antakya Konseri
28 Eylül’de…
Türkiye’nin son 50 yıldaki ünlü ses sanatçılarından Erol Evgin, bu ayın sonunda Hatay’a geliyor.
Erol Evgin, 28 Eylül Cuma günü ilimiz Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’ndeki amfi tiyatroda bir açık hava konseri verecek. Erol Evgin konseri giriş biletleri Saray Saatçilik’te satılıyor.

DDY uyarıyor:
İskenderun Tren Yolunda İlaçlama
Devlet Demiryolları, aralarında ilimiz ilçesi İskenderun tren yolunun da bulunduğu bölgedeki demiryollarında otla mücadele kapsamında ilaçlama yapılacağı uyarısında bulundu. Devlet Demiryolları’nın konuyla ilgili uyarısı şöyle:
“Adana, Mersin, Niğde, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye ve Hatay il sınırları içindeki demiryolu hat ve istasyonlarında bugünden başlamak üzere, 17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında otla mücadele kapsamında ilaçlama yapılacaktır.
İnsan ve hayvan sağlığı açısından tehlike oluşturan ilaçlama nedeniyle, belirtilen demiryolu hat kesimleri ile istasyonların çevresinde vatandaşların dikkatli olmaları gerekmektedir.
Mücadelede kullanılan ilaçlar, insan ve hayvan sağlığını etkileyici özellik taşıdığından; Demiryolu güzergâhı ve yakınındaki arazilerde ilaçlama tarihlerinden itibaren on gün boyunca vatandaşların ilaçlama yapılan sahaya yaklaşmamaları ve dikkatli olmaları, belirtilen yerlerde hayvanlarını otlatma-maları, ot hasadı yapmamaları önemle duyurulur.”

Okullar Bugün Açılıyor
İlkokul, ortaokul ile liselerde yeni eğitim-öğretim yılı bugün başlıyor. Geçtiğimiz hafta ilkokulun ilk kademesindeki öğrenciler için açılan okullar, bugün itibariyle tüm kategoriler için açılacak.

Öğretmenlere ‘bedelli’
Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi açısından öğretmenlerin 21 günlük bedelli askerlik eğitimlerini sömestr veya yaz tatilinde yerine getirebilecekleri bildirildi. Bedelli askerlik için başvuru yapan veya başvuracak durumda olan öğretmenlerin bilgilerini isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, bu isimleri Milli Savunma Bakanlığına gönderecek. Bu kapsamda öğretmenler, eğitimin öğretimin aksamaması için sömestir ve yaz tatilinde 21 günlük bedelli askerlik eğitimine alınacak.

Müftülük, lise mezunu hizmetli arıyor!
Hatay il Müftülüğü, kurumu bünyesinden olmak üzere, asgari lise mezunu olmak kaydıyla yardımcı hizmetli aktarımı yapmak istiyor. Alınacak yardımcı hizmetlinin, kurumu bünyesinde çalışıyor ve asaletinin onaylı olması gerekiyor. Kurum içi aktarım yapılacak yardımcı hizmetlilerin; İl Müftülüğü, Antakya İlçe Müftülüğü ile Kırıkhan Beyazıd Bostan Kur’an Merkezi’nde çalıştırılacağı bildirildi. Başvurular, 28 Eylül Cuma gününe kadar yapılabilecek. Sınav ise 2 Ekim’de İl Müftülüğü’nde yapılıyor

HEM Kurs Öğrenci Alımı
Başvurular Bugün Aşlıyor
Halk Eğitim Merkezlerine devam etmek isteyenler için başvuru süreci bugün başlıyor. Bugün başlayacak kurs öğrenciliği istekleri 23 Eylül tarihine kadar devam edecek. Kurslar 1 Ekim’de başlıyor. Kursların tamamlanma tarihi ise 13 Ocak 2019 olarak belirlendi.

İlday’ın kardeşi vefat etti
Kırıkhan CHP Kadın Kolları üyesi Leyla İlday, kardeş acısı yaşadı. İlday’ın erkek kardeşi İbrahim Kurt vefat etti. Merhum İbrahim Kurt’un cenazesi, Cuma günü ikindi namazına müteakip Kırıkhan mezarlığında toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Okullara Temizlik ve Güvenlik Görevlisi Alınacak
Hatay’da 1034 KİŞİ…
Başvurular bugün başlıyor
Kısa adı TYÇP olarak bilinen Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de okullarda görevlendirilmek üzere toplam 900 yardımcı hizmetli ile 134 güvenlik görevlisi alımı yapılıyor.
Geçtiğimiz hafta içinde 80 bin çalışan alımı “Güvenli Okul – Güvenli Gelecek” kapsamında Protokol ile kamuoyuna açıklanmış ve Bakanlar; Zehra Zümrüt Selçuk, Ziya Selçuk ve Süleyman Soylu’nun katılımları ile imzalanmıştı.
Toplum Yararına Programı Protokolü çerçevesinde, Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile ayrı ayrı Hatay’ın 15 İlçe Milli Eğitim Müdürleri arasında imzalanan protokol kapsamında 900 temizlik görevlisi, 134 de güvenlik görevlisi alımı yapılacak ve okullarda görevlendirilecek.
Okullarda temizlik ya da güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin başvuruları bugün başlayacak.
Başvuru işlemleri17 Eylül – 21 Eylül 2018 tarihleri arasında İŞKUR’dan ya da wwww.iskur.gov.tr adresinden yapılabilecek.

Kantinlere denetim
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen eğitim-öğretim dönemi ve yaz tatilinde okul kantinlerine yönelik 46 bin 663 denetim gerçekleştirildiğini, mevzuata uygun olmayanlara toplam 231 bin 867 lira idari para cezası uygulandığını belirterek, yeni dönemde de denetimlerin yoğun bir şekilde devam edileceğini bildirdi.

Personel alınacak
İçişleri Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere 72 sözleşmeli bilişim personeli alınacak. Başvurular, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait alım için 16-24 Ekim, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına ait alım için 1-9 Ekim tarihlerinde e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek.

Bu hafta kazandıran…
Haftalık bazda Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 1,59 değer kazandı, altın yüzde 4,43, avro yüzde 4,11 ve dolar da yüzde 4,88 değer kaybetti.

Okullara Genelge
Yeni öğretim dönemi başlamadan önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla illere gönderilen genelge kapsamında, birçok okul ve çevresinin güvenlik konusunda “steril alan” haline getirilmesine yönelik tedbirler üst seviyeye çıkarıldı.

Yüzde 50 indirim
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Toplam 218 bin çiftçiye yaklaşık 125 milyon lira destek veriyoruz. Çiftçimiz yüzde 50 indirim ile ecrimisil ödeyecek. Aslında yapılan destekle kirası da bedavaya gelmiş olacak.” dedi.

Askeri sevkiyat sürüyor
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderilen obüs, zırhlı personel taşıyıcı, tank ve komando birlikleri Hatay’a ulaştı. Askerin sınıra takviyesinin daha ne kadar süreceği merak konusu.

Esnafın çıraklık talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çırakların staj gördükleri dönemin emekliliklerine sayılması gerektiğini belirterek, bu soruna çözüm getirilmesini istedi.

Faiz oranları değişti
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca (TCMB) kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapıldı. Buna göre, 1 Ekim 2018 tarihinden geçerli olmak üzere, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,25 olurken aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,75, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,80, aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2,30 olarak belirlendi.

Otostopçu uyarısı
Otomobil hırsızlığının son günlerde arttığına dikkat çeken Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücüleri otostopçulara karşı ikaz etti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında, sürücüler, anahtarı aracın üzerinde bırakmamaları konusunda da ikaz edildi.

Çalışana iyi haber
Yargıtay, Ankara’da, çalıştığı iş yeri sahibinin küfürlü hakaretine mâruz kalan ve bu nedenle işi bırakarak 5. İş Mahkemesi’ne başvuran işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Zam yok!
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde yurt ücretlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. “Artık Temmuz ve Ağustos ayları için yurt ücreti alınmıyor” diyen Bakan Kasapoğlu, “Bu yıl yurt ücretlerine zam yapmayacağız” müjdesi verdi.

Öğretmenlere ‘bedelli’
Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi açısından öğretmenlerin 21 günlük bedelli askerlik eğitimlerini sömestr veya yaz tatilinde yerine getirebilecekleri bildirildi. Bedelli askerlik için başvuru yapan veya başvuracak durumda olan öğretmenlerin bilgilerini isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, bu isimleri Milli Savunma Bakanlığına gönderecek. Bu kapsamda öğretmenler, eğitimin öğretimin aksamaması için sömestir ve yaz tatilinde 21 günlük bedelli askerlik eğitimine alınacak.

Önemli veri
17 Eylül Pazartesi: 10:00/İşsizlik Oranı/Haziran/Önceki: % 9.7

Esnafın çıraklık talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK)
Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çırakların staj gördükleri dönemin emekliliklerine sayılması gerektiğini belirterek, bu soruna çözüm getirilmesini istedi.

HEM’e Usta Öğretimi Alımı
Başvurular 28 Eylül’e Kadar
2018 -2019 Eğitim-Öğretim yılında açılması planlanan kurslarla ilgili 10 Eylül’de başlayan başvuruların 28 Eylül tarihine kadar yapılabileceği duyuruldu. Usta öğreticilik başvurularının şahsen İlçe Müdürlüklerine yapılabileceği de hatırlatıldı. Defne Halk Eğitim Merkezi ve ASO, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Usta Öğreticilik başvuru yapılabilecek alanları şöyle sıraladı:
Tekstil, Arapça, Hijyen, Bilgisayar, Resim, İlk Yardım, Diksiyon, Taş İşleme.

AÖ İktisat Yatay Geçişi
19-21 Eylül’de
2018-2019 Öğretim yılı Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültelerine yatay geçiş için başvurusu kabul edilen adayların kayıtları 19-21 Eylül 2018 tarihleri arasında AÖF bürolarından yapılacak.
Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş başvuruları 1-15 Ağustos 2018, kurumlar arası yatay geçiş başvuruları ise 1-27 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılmıştı. Bu arada, yatay geçiş başvurusu kabul edilen adayların listesi de geçtiğimiz hafta içinde 11 Eylül Salı günü duyurulmuştu.

MKÜ-BESYO’da Boş Kontenjan Var mı?
Açıklama Bugün
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) Yetenek Sınavı ile alınacak öğrencilerin isimleri geçtiğimiz günlerde açıklanmış ve kesin kayıt işlemleri de yapılmıştı. Bu arada oluşan boş kontenjanlar için bugün MKÜ-BESYO Yönetiminin bir açıklama yapması bekleniyor.
Geçtiğimiz hafta yapılan duyuruda şu bilgiler yer aldı:
“17.09.2018 Pazartesi günü (bugün) saat 15:00’da Yüksekokulumuz programlarında boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. Boş kalan kontenjanlarımız için 18.09.2018 Salı günü (yarın) saat 14:00’da Yüksekokulumuzun 1 nolu derslikte dilekçe ile başvurular alınacaktır. Boş kalan kontenjanlara kayıt, adayların yerleştirme puanları ve ön kayıt sırasında yapmış oldukları tercihleri esas alınarak yapılacaktır. Tüm adayların duyurularımızı takip etmeleri gerekmektedir.”