9 Metrekare dükkandan, 3 kıtada yayılan firmaya!

9 Metrekare dükkandan, 3 kıtada yayılan firmaya!

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Denizli Sanayici ve İşadamları Derneği (DESİAD) tarafından düzenlenen etkinlikte ‘Yerelden Küresele Bir Yol Haritası’ başlıklı bir sunum yaptı. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte konuşan Tosyalı, yurtiçi ve yurtdışı başarılarını katılımcılarla paylaşırken, iş hayatına dair çok fazla bilinmeyenlere de dikkat çekti, bugüne ekli başarının hangi adımlardan geçtiğinin altını çizdi.
Kuruluşlarının 50’nci yılını kutladıklarını söyleyen Fuat Tosyalı, 9 metrekare dükkan ile başlayan iş hayatlarının, bugün 3 kıtada faaliyet gösteren bir firmaya dönüştüklerini anlatırken, elde edilen başarının nasıl zorlu bir süreçten geçtiğine de işaret etti.
ÜRETİM STRATEJİSİ-
“Burada üretip, buradan dünyanın her yerine mal satmak artık sürdürülebilir bir şey değil” diyerek konuşmasını sürdüren Tosyalı, “İyi bir ihracatçı, imalatçı, onlarca ülkeye mal satan bir şirket olabilirsiniz. Fakat bu sizi global bir şirket yapmaz” derken, olması gerekeni net bir örnekle noktaladı:
“İki sene önce Çin devlet adamı kürsüden tarihi bir söz sarf etti: ‘Ben buradan herkese talimat veriyorum. Bundan sonra ülkemizde üretip her yere satmak zamanı geçiyor. Gidin mal nerede tüketiliyorsa oraya yatırımlar yapın’ diye. Bu bir Çin stratejisidir. Bizim de bunu uygulamamız lazım.”
Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)