9000 Genç Başvurdu…

9000 Genç Başvurdu…

MYO mezunlarına Yedek Astsubaylık uygulaması büyük ilgi görüyor

5 Haziran’da devreye giren yeni askerlik sistemine göre, yükümlülerin tamamı, eğitim durumu gözetilmeden 6 ay askerlik yapıyor. Bedelli askerlik uygulamasının da devamlı hale getirildiği sistemde, Meslek Yüksekokulu mezunları için oluşturulan ‘Yedek Astsubaylık’ uygulaması yoğun ilgi görüyor. Yeni sistemle beraber, kısa sürede 9 bine yakın genç, yedek astsubay olabilmek için başvuruda bulundu. Yeni sistem kapsamında asker adayları, ilk olarak e-Devlet kanalıyla veya askerlik şubesine müracaat ederek, yoklama işlemlerini tamamladıktan sonra bedelli uygulamasından yararlanmak isteyip istemediklerine karar veriyor. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler, ödemelerini yapmalarının ardından celp tercihlerini belirliyor
20 AĞUSTOS’A KADAR
Yeni askerlik sistemindeki uygulamalara yönelik başvuru işlemleri e-Devlet ve askerlik şubelerinden sürüyor. Yedek subay ve yedek astsubaylık hakkına sahip olanlardan 2019’da silah altına alınmak isteyip yoklaması olmayanlar, Temmuz ayı içinde yoklamalarını yaptırıp bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yaptı. Yükümlülerin hak kaybının önlenmesi için de müracaat süresi 20 Ağustos’a kadar uzatıldı.
YOKLAMA KAÇAKLARI
Bedelli askerlik hizmeti kapsamında 16 Temmuz’da alınmaya başlanan başvurular sonucunda kura işlemi 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurulacak. Hak sahiplerinin 1 aylık temel askerlik eğitimi için silah altına sevkleri 2020 Mart ayından itibaren başlayacak. Kanunun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019’da yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar, ödemelerini 1 Kasım 2019’a kadar, diğer hak sahibi yükümlüler ise 31 Aralık 2019’a kadar yapacak.
33 Bin 230 TL
Bedelli askerlik 2019 yılı bedeli 33 bin 230 lira olacak. Ödemeler, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılacak. 2019 yılı dövizle askerlik ücreti 5 bin 442 Euro olacak ve mevcut uygulamaya devam edilecek.
EN AZ 2 BİN 146 LİRA
– Erbaş ve erlerden istekli olanlar, terhise hak kazandığı tarihten itibaren, 6 ay süreyle askerliğe devam edebilecek.
– Bu durumdaki erlere ikinci 6 ay boyunca aylık 2 bin 146 lira, onbaşılara 2 bin 285 lira ve çavuşlara 2 bin 423 lira harçlık verilecek.
– Askerliğini uzatanlardan Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır illerindeki hudut birliklerinde görev yapanlara ayrıca ilave ödeme yapılacak.
– Hudut görevinde olanların harçlıklarına azami 1053 lira ilave yapılacak.
– Askerliğini uzatanlara ayrıca, TOKİ ev alımında öncelik verilecek, iş kurabilmeleri amacıyla devlet bankalarından uygun faizle kredi sağlanacak. -Yusuf Cemil Karaçay-