Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Dr. Fidanboy 2 yıl önce ihraç edildi
Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan Aile Hekimi Dr.Çiçek Fidanboy’un 2 yıl önce meslekten ihraç edildiği ortaya çıktı. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Dr. Çiçek Fidanboy’un 29 Ağustos 2016 tarihinde Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararı ile memuriyetten çıkarıldığı bilgisini verdi.
Üç gün önce cezaevine konulan Dr. Çiçek Fidanboy’un, ilimizde son olarak Belen’de bir Aile Sağlık Merkezinde görev yapmakta iken 8 Aralık 2015 tarihinde Bilecik ili Gölpazarı Devlet Hastanesi’ne tayin edildiği ve 29 Ağustos 2016 tarihinde Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararı ile memuriyetten çıkarıldığı kaydedildi. -Cemil Yıldız-

AKP’liler karşılama yapıyor
AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler, adaylık açıklaması için gittiği Ankara’dan bugün Hatay’a dönüyor.
AKP Adayı Güler için, Partililer, bugün saat 14.00’te Topboğazı’nda bir karşılama yapıyor. Partililerin, karşılama sonrası toplu halde Antakya Spor Salonu’nda bir araya gelerek kutlama yapacağı da öğrenildi. Spor Salonu etkinliği 15.30’da.

Suriyelilere BM’den işyeri açma desteği
Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yürütülen “Livelihood” Projesi kapsamında Hatay’da yaşayan Suriyeli ailelere kendi işlerini kurabilmeleri için hibe desteği veriliyor.
Proje kapsamında Hatay’ın Hassa ilçesine gelen IOM görevlileri, Spor Salonu’nda Suriyeli ailelerle bir araya gelerek proje hakkında bilgiler verdi.
Yetkililer, Suriyeli ailelerin sosyal yardım bağımlılığını azaltarak kendi gelirlerini elde etmelerini ve daha sürdürülebilir bir yaşama ulaşmalarında katkıda bulunmak amacıyla “Geçim Kaynakları Projesi” kapsamında hibe desteği sağlıyor.

Yağışlarla oluşan tıkanmalar temizleniyor
HATSU ekipleri, yağmur yağışları ile tıkanma yaşanan noktalarda temizlik çalışması yapıldığını ve su birikintilerinin deşarj edildiğini duyurdu.
Yağmur yağışları esnasında ve sonrasında caddelerde, ara sokaklarda oluşan su birikintilerini tahliye etmek amacıyla ekiplerin seferber olduğunu bildiren Genel Müdürlük, ALO 185 HATSU
Çağrı Merkezi’ne gelen bildirimler sonrasında biriken suların vidanjör aracıyla çekildiğini
aktardı.

Emlak Vergisinde bugün son gün …
Antakya Belediyesi, Emlak Vergisi ve işyerleri için Çevre Temizlik Vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 30 Kasım 2018 (bugün) olduğunu hatırlattı. Yapılan açıklamada şunlara değinildi:
“Antakya Belediyesi olarak hizmetlerimizin temel kaynağı olan emlak vergisi ve iş yerleri çevre temizlik vergisi 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım 2018 tarihinde sona erecektir. Mükelleflerin, ödemelerini bu tarihe kadar gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 30 Kasım 2018 tarihinden sonra ödenecek emlak vergileri ve işyerlerine ait çevre temizlik vergilerine kanunen gecikme faizi uygulama zorunluluğu bulunmaktadır.
Mükelleflerin mağdur olmamaları ve cezalı duruma düşmemeleri için vergilerini 30 Kasım 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar ödemeleri gerekmektedir.
Vatandaşlarımız vergilerini belediyemiz veznelerine nakit ve kredi kartı ile ödeyebilecekler.”

Yardımlar sahiplerine ulaştırılıyor …
Antakya Belediyesi, sosyal belediyecilik hizmetleri kapsamında, ihtiyaç sahiplerini tespit ederek hayırseverlerden gelen yardımların ulaştırılmasını sağlıyor.
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde, “Kardeşinle Sevgiyle Paylaş” projesine destek vermek amacıyla kurulan tespit ve tanıtım ekibi, ev ev, kapı kapı dolaşarak Antakya Belediyesi hizmetlerini vatandaşlarla paylaşmanın yanı sıra, vatandaşların ihtiyaçlarını tespit ediyor.
Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre ihtiyaç sahibi vatandaşların tespit edilmesi, vatandaşların istek ve sıkıntılarının giderilmesi ve bunların yanı sıra Antakya Belediyesi hizmetleri hakkında bilgilendirmeler yapılması amacıyla kurulan ekip, şehrin 95 mahallesinde ziyaretlerde bulunuyor.

Kırsal kalkınmaya
747 milyon TL hibe
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bugün 134 hayvancılık projesini onaylayarak hibe sözleşmelerinin imzalanma sürecini başlattı.

Sınır ihlaline geçit yok …
Reyhanlı ilçesinde yasa dışı yollardan Suriye’den Türkiye’ye geçtikleri belirlenen 34 düzensiz göçmen yakalandı. Alınan bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren Reyhanlı Emniyet Müdürlüğü ekipleri ilçede boş bir binaya baskın düzenledi. Aralarında çocukların da olduğu Suriyeli 34 düzensiz göçmen güvenlik güçlerince yakalandı. Düzensiz göçmenler güvenlik soruşturmasının ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Öte yandan Suriyelileri kaçak yollardan Türkiye’ye geçirdikleri öne sürülen Suriye uyruklu 6 şüpheli polis tarafından gözaltına alındı.

Kurslar devam ediyor
Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Gençlik Merkezi’nde Piyano Kursu hizmet vermeye devam ediyor. Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, Cebrail Mahallesi Cengiz Caddesi üzerinde bulunan Gençlik Merkezi’ni ziyaret edebilecekleri veya 0326 213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri bildirildi.

Sağlıkta Şiddet!
Şiddeti sadece asayiş tedbirleriyle çözmenin doğru olmayacağına işaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu anlamda “Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı” hazırlama dönemine girdiklerini söyledi.

Bulacak: Eğitimde temel felsefe iyi insan yetiştirmek …
Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak, ilçedeki okul müdürleriyle değerlendirme toplantısı yaptı. Bulacak, Kaymakamlık binasında gerçekleştirilen toplantıda, ilçede eğitim ve öğretimle ilgili beklentilerini dile getirdi.
Eğitimde temel felsefenin iyi insan yetiştirmek olduğunu kaydeden Bulacak, “Bu kapsamda fırsat buldukça okullarımızı ziyaret ediyorum varsa sorunları yerinde tespit ediyoruz. İdarecilerle görüşüyoruz, çocuklarımızın nitelik bakımından daha iyi eğitim almaları için çaba sarf ederken, öğrencilerimizin vatanını ve milletini seven milli ve manevi değerlerine bağlı geleceğe güvenle bakan faydalı bireyler olarak yetiştirilmesi için elimizden gelen gayretleri gösteriyoruz” dedi

Kütüphane hizmete girdi
Arsuz ilçesi Haymaseki Mahalle-si’nde bulunan Haymaseki İlkokulu ve Haymaseki Cemal Güler Orta-okulu’nda İkem Koleji ve Okul Yöne-timi katkılarıyla yaptırılan kütüphane hizmete açıldı. Kaymakam Musa Sarı ve beraberindeki heyet, kütüphaneyi gezerek çeşitli incelemelerde bulundu ve kütüphanenin yapımında katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Yeni Hal Yasası’nda Komisyonculuk kalkıyor
Yeni Hal Yasası’na göre, komisyonculuk sistemi kaldırılacak, yerini güçlü üretici örgütleri alacak.

Kadın Öğretmenlere Önemli ve özel görev
Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk Eğitim Derneği arasında, kırsal bölgelerde görev yapan kadın öğretmenlerin, köylerdeki sosyal ve fiziksel eksiklikleri düzeltmeye yönelik çalışmalarının desteklenmesi amacıyla protokol imzalandı.

Denetim Bakanlık’tan
TÜRKPATENT ile Ticaret Bakanlığı arasında, coğrafi işaret ve geleneksel ürün adlarının korunması ve denetimiyle ilgili çalışmala-rın yürütülmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

YDS Pazar günü
Kamu çalışanlarına yönelik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı hafta sonunda yapılıyor. YDS, 2 Aralık Pazar günü tüm yurtta ve ilimizde yapılıyor. Sınav, Pazar günü saat 10.15’te başlayacak, 180 dakika devam edip saat 13.15’de tamamlanacak.

Yeni tapular geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tapu senetlerimiz oldukça eskimişti, üzerinde gereksiz bilgilerin olduğunu gördük ve artık QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiyoruz” dedi.

Romanlar da devrede…
Romanlar Konfederasyonu, ABD’nin Ohio eyaletinden Türkiye’ye getirilen “Çingene Kızı” mozaiğinin roman kültürü ve tarihi ile olan ilişkisinin araştırılması için çalıştay düzenlenmesini talep etti. Konfederasyon, mozaiğin, Roman kültür ve tarihiyle ilişkisinin araştırılması gerektiğini ifade etti.

Meteorolojik hadiseler
Çiftçiye anında iletilecek
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve TZOB arasında imzalanan protokolle, çiftçilerin, ekili ve dikili alanlarına zarar verebilecek her türlü kuvvetli meteorolojik hadiseyi SMS ile önceden haber alması sağlanacak.
.
Borsa tablosunda
Milyoner yatırımcılar
Borsa İstanbul’da 1 milyon liranın üzerinde hisse senedi portföyüne sahip yatırımcı sayısı Ekim’de 684 kişi azalırken, portföydeki değer kayıplarına karşın toplam yatırımcı sayısındaki artış dikkati çekti.

Güven endeksi azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre;
Ekonomik güven endeksi, Kasım’da geçen aya kıyasla yüzde 9,1 artarak 67,5’ten 73,7’ye çıktı.

OECD ortalaması altında
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) üye ülkeler ortalamasında, cari sağlık harcamasının
gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı 2017 yılında %8,9 olurken, Türkiye’de bu oran, 2017 yılında %4,2 olarak gerçekleşti.