AB Delegasyonu MKÜ’de

AB Delegasyonu MKÜ’de

Pazartesi günü Hatay’a gelen ve Salı günü gün boyu yoğun ziyaret, inceleme ve açılış trafiğine katılan Avrupa Birliği Bakanlığı ve AB Delegasyon üyeleri MKÜ’ye de gitti ve Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’yı ziyaret etti.

AB Delegasyonu Türkiye Büyükelçisi Christian Berger, yanısıra Laura Liguori, Ayla Karakaya, Berna Çetin ve Miray Uluç Akdağ’dan oluşan Avrupa Birliği Bakanlığı ve AB Delegasyon üyeleri, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya’yı makamında ziyaret etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Kaya, Suriyeli öğrencilerin eğitimi konusunda Yükseköğretim Kurulu’nun çok hassas olduğunu belirtti, Suriyeli öğrencilerin yaşadığı en büyük problemin ise barınma sorunu ve finansal sorunlar olduğunu söyledi. AB Delegasyon üyeleri, ziyaretin ardından; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Önlen, Prof. Dr. Veysel Eren ve Genel Sekreter Doç. Dr. Erhan Yengil’in de katıldığı toplantıda, üniversitede öğrenim gören Suriyeli öğrenciler ve Suriyeli akademisyenlerle bir araya geldi. Öğrencilerle yapılan toplantıda, öğrencilerin sorunlarını, taleplerini ve önerilerini dinleyen AB Delegasyonu Büyükelçisi Cristian Berger şunları söyledi:
“Hem size hem Suriyeli öğrencilere hem de Suriyeli akademisyenlere nasıl daha fazla destek olabiliriz, bunu konuşmak için geldik. Öğrencilerin barınma ve maddi sorunları olduğunu öğrendik. Bu noktada burs imkanı sağlamaktan büyük memnuniyet duyacağız. Türkiye genelinde ilkokul ve lise seviyesinde 100 okulu destekliyoruz. Öğrenim desteği sunuyoruz, Suriyeli öğrencilere Arapça öğrenme desteği sunuyoruz.”
Toplantıda konuşan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise öğrencilerin barınma ihtiyacının giderilmesi yönelik olarak yurt yapılabileceğini, yönetim olarak kampüs içinde yurt yapımı için yer verebileceklerini konuştuklarını sözlerine ekledi. -Cemil Yıldız-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)