AB Heyeti MKÜ’de

AB Heyeti MKÜ’de

MKÜ Öğretim Üyeleri, pandemi nedeniyle yaşanan hareketlilik kısıtlamasına destek isterken, AB Heyeti, “Yeterince insan aşıya erişebilmiş değil” yanıtını verdi.

Geçtiğimiz hafta sonunda ilimize gelen ve çeşitli ziyaret, gezi ve incelemelerde bulunan Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ni (MKÜ) ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya ile bir görüşme gerçekleştirdi. Rektörlük makamında gerçekleşen görüşmede, Rektör Kaya, üniversitede bulunan akademik birimler, öğrenci sayıları, üniversitenin fiziki ve teknik olanakları, uzaktan eğitim konusundaki tecrübesi, uluslararasılaşma bağlamındaki çalışmalar, Erasmus+ Projelerine sağlanan destek, üniversitede Bologna sürecinin uygulanması ve dış paydaşlarla olan işbirlikleri hakkında bilgi verdi.
Görüşme sonrası şeref defterini imzalayan Büyükelçi Meyer-Landrut’a, Rektör Kaya tarafından plaket ve hediye takdimi yapıldı. Hediye takdiminin ardından Senato salonuna geçen Heyet, Öğretim Elemanlarıyla çevre ve iklim temalı bir toplantı gerçekleştirdi. Çevre kirliliği ve iklim değişikliğinin önemli bir sorun olduğu ve birlikte alınacak önlemlerle sorunun çözülebileceği ifade edildi.
Öğretim elemanları, pandemi döneminde ülkeler arası hareketlilik kısıtlamasına ilişkin düşüncelerini ve Avrupa Birliği’nden beklentilerini de dile getirdiler. Büyükelçi Meyer-Landrut ise virüsün yayılımını önlemek adına gerçekleştirilen aşılama çalışmaları konusunda bilgi vererek, hala yeterince insanın aşıya erişim sağlayamadığını ifade etti.
Büyükelçi daha sonra, Erasmus Programı ile yurt dışına gidip dönen üniversite öğrencileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, öğrencilerin yurt dışı deneyimlerini ve Erasmus Programı hakkındaki düşüncelerini dinleyip, onlarla sohbet etti.
Son olarak SPARK Derneği’nin sağladığı bursla üniversitede öğrenim gören öğrencilerle bir araya gelen Büyükelçi, öğrencilerden, öğrenim gördükleri bölümler, mezuniyet sonrası kariyer hedefleri ve öğrenim süreçleri hakkında bilgi aldı.
Program, günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. -Selvi Günay-

(Visited 1 times, 1 visits today)