Açığa almalar ‘hukuksuz’

Açığa almalar ‘hukuksuz’

Açığa almaların, hukuki kanıt olmadan yapıldığını söyleyen Büro Emekçiler Sendikası (BES) MYK üyesi Ahmet Acar, bu durumu “Hukuk Cinayeti” olarak nitelendirdi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve kamudan ihraç edilen memurları ziyaret etmek üzere Hatay’a gelen Büro Emekçiler Sendikası (BES) MYK üyesi Ahmet Acar, sendika binasında düzenlenen basın açıklamasında, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kamudan ihraç edilenlere işaret etti. Açıklamaya, Sendika’nın Adana Şube Başkanı Sabahat Mutluay, Adana Şube Yöneticisi Erdi Dartıcı, Adana eski Şube Başkanı Sinan Tunç da katılım gösterdi. Konuşmasında; kamuda yaşanan ihraçlara, açığa almalara, sürgün ve soruşturmalara işaret eden Acar, yaşanan ekonomik krizle beraber, emekçilerin yaşam koşullarının her geçen gün daha da zorlaştığını söyledi.  Şu ana kadar, kararnamelerle kamudan atılan emekçi sayısının 100 bine dayandığı bilgisini de veren Acar, şunları söyledi: “15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal döneminde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle, binlerce kamu emekçisi kamu görevinden temelli olarak çıkarılmış veya açığa alınmıştır. Görevden uzaklaştırılan kamu emekçileri ile ilgili bu kanaate, kim ve hangi delillere dayanarak vardı? Deliller nedir, bu deliller hukuka uygun mudur? Eğer bu kamu emekçileri hakkında idarenin elinde hukuki delil varsa, neden haklarında bugüne kadar idari ve cezai soruşturma açılmadı? Neden beklendi? Dün, suç olarak değerlendirilmeyen fiillerin bugün suç olduğu kanaatine nasıl varıldı?”

-Kanıt yok-

Açığa almaların, hukuki kanıt olmadan, sırf amirlerin kanaati veya “sosyal çevre bilgisi” gibi nedenlerle yapıldığını söyleyen Büro Emekçiler Sendikası (BES) MYK üyesi Ahmet Acar, bu durumu “Hukuk Cinayeti” olarak nitelendirdi.

-Mesaj, emekçilere-

Tüm kamu emekçilerine ve kamuoyuna bir de çağrı yapan Acar, sözlerini şöyle tamamladı: “Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyor, OHAL bahanesi ile hukuksuz ve keyfi olarak yaptığı tüm işlemleri iptal etmeye davet ediyoruz. Yaşadığımız saldırılara karşı taleplerimize daha sıkı sarılarak mücadelemizi yükselteceğimizden kimsenin şüphesi olmasın, çünkü biz haklıyız. Er ya da geç hukuk karşısında da haklılığımızı tescil ettireceğiz. AKP’nin karanlığını mücadelemizle aydınlatacağız. Mücadele ve dayanışmayı büyüteceğiz! Zulme boyun eğmeyecek, sonuna kadar direneceğiz!”

Tamer Yazar