Acil-Resüsitasyon’da

Acil-Resüsitasyon’da

4 Yatak 10’a Çıkarıldı

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi ACİL’inde, aynı anda 10 kalp hastasına müdahale edilebilecek.

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, “Kalp Masajı” olarak adlandırılan Resüsitasyon Bölümü’ndeki 4 olan yatak sayısı 10’a çıkarıldı. Başhekim Prof. Dr. Yunus Doğramacı, hafta içinde yeni düzenlemeyi yaptıklarını açıkladı.

Hastane Yönetimi’nden, yeni düzenleme ile ilgili şu bilgi verildi:

“Hastanemiz Ana Bina Acil Servis Resüsitasyon alanında, mevcutta 4 olan yatak sayımız arttırılarak 10’a çıkartılmıştır.

Başhekimimiz Prof. Dr. Yunus Doğramacı, Başhekim Yardımcılarımız ve Hastane Yönetimimizle birlikte, çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Bu bağlamda, halkımıza daha kaliteli sağlık hizmeti verebilmek amacıyla her geçen gün kendi içinde büyüyerek yeni alanlar oluşturulmaktadır.

Acil servisimizde halkımıza hizmet vermekte olan Resüistasyon-1’de mevcut olan 4 yatak sayısı, iç alan genişlettirilerek 10’a çıkartılmış olup, halkımızın hizmetine sunulmuştur.”

RESÜSİTASYON NEDİR?

Resüsitasyon, genellikle kalp masajı olarak bilinse de, aslında durmuş olan kalbin yeniden çalışarak işlevini yerine getirmesi için yapılan eylemlerin genelini kapsar. Kelime anlamı, “canlandırma ve yaşama dönüm” olarak tanımlanıyor.

Tıpta ise bu kelime, “kalbin, akciğerlerin, dolaşım ve solunum sisteminin yeniden çalışması için uygulanan uygulamaların hepsi” olarak açıklanıyor.

-Mutlu Yanık-