Açılışı Bakan Yaptı

Açılışı Bakan Yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay ziyaretinde, Göç İdaresi İl Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirilen “Türkiye’de Geçici Koruma Kapsamında Bulunan  Suriyelilerin Kişisel Verilerinin Doğrulanması” Projesi’nin açılışını yaptı.

Hatay Göç İdaresi’nde, Suriye’den gelenlerin kayıt, kimliklendirme, yabancı kimlik numaralarının verilmesi, temek hak ve hizmetlere erişiminin sağlanması, gönüllü geri dönüş ve üçüncü ülkeye yerleştirme gibi çalışmalar yürütülüyor.

Proje’deki ana hedefler; Geldikleri günden bugüne kadar değişmiş olan kayıtların güncellenmesi, bazı bilgileri alınamayan ve eksik kalan Suriyelilerin eksiklerinin tamamlanması, kamu düzeni ve güvenliğine ilişkin olarak alınan tedbirler çerçevesinde adres gibi bilgilerin güncellenerek ilgili kurumlarla paylaşılması.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 7 Ocak Cumartesi günü geldiği ilimizde açılışlar yaptı, toplantılara katıldı, ziyaretler gerçekleştirdi. Havalimanında, Vali Erdal Ata ve il yöneticilerince karşılanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, havalimanı çıkışı sonrası ilk ziyaretini İl Jandarma komutanlığına yaptı ve askerlerle birlikte kahvaltı etti. Bakan Soylu, daha sonra saat 12.00’de, Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Bakan Soylu, Valilik’te gerçekleşen İl Güvenlik Toplantısı’na da başkanlık etti. Toplantıya; Vali Ata, Jandarma Genel Komutanı Org.Yaşar Güler, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, İl Jandarma Komutanı J.  Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve İlçe Kaymakamları katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ziyareti kapsamında, Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nde gerçekleşen, “Türkiye’de Geçici Koruma Kapsamında Bulunan Suriyelilerin Kişisel Verilerinin Doğrulanması” Projesi’nin açılışına katıldı.

Bakan Soylu’nun, Türkiye’nin tarih boyunca birçok mazluma sahip çıktığını dile getirdiği buradaki konuşmasından özetler şöyle:

“Bugün, 3 milyon Suriyeliye yönelik olarak, sadece ihtiyaçlarını karşılayan, onlara bu coğrafyayı vatan yapan, toprak yapan, emanet içerisinde olmalarını sağlayan bir anlayış ortaya koymuyoruz, tarihimizle ve medeniyetimizle de tekrar yüzleşiyoruz. İnsanlığı ve medeniyeti unutmaya çalışan bütün dünyaya, bunların unutulmayacak bir şey olduğunu Anadolu coğrafyasından tekrar hatırlatıyoruz. Ne yaptığımızın farkındayız. Aziz milletimiz bilsin ki, eğer 15 Temmuz gibi bir beladan kurtulmuş isek, bu, yaptığımız büyük asaletin ve insanlığın sonucudur. Sadece kendi gayretlerimizle değil, Allah’ın iradesiyle beraber o büyük beladan kurtulduk. Eğer el uzatırsanız, eğer bir yaşında karnına süngü saplanarak öldürülecek bir çocuğun annesiyle beraber sığınacağı bir vatan olursanız, Cenabı Allah da dünyadaki mazlumlar da sizle beraber olur. Bunun hiç parası, pulu önemli değil. Biz, bu dünyanın geçici olduğuna inanıyoruz. Öbür dünyada, Araf’ta birbirimizle buluştuğumuzda, Suriyeli kardeşlerimizin bize sadece şunu söylemesini istiyoruz. ‘Biz onlardan razıyız’. Bu dünyadaki imtihanımız yegâne karşılığı budur. Başka bir şey değildir.”

Suriyelilere yönelik önemli bir çalışmaya başladıklarını, Suriye’deki krizin en başından beri gelen insanların güvenliğini sağlamanın ve temel ihtiyaçlarını karşılamanın en önemli konuların başında geldiğini paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

“Bu amaçla, sınırlarımızda kayıt altına alınarak ülkemize kabul edilen Suriyeli kardeşlerimizin yasal durumunu düzenlemek için Geçici Koruma Yönetmeliği’ni çıkarttık. Yani, bu kardeşlerimiz, geçici korumayla beraber bugün vatanımızda, ülkemizde birlikte ikamet ettiğimiz, birlikte bu toprak parçasını paylaştığımız kardeşlerimizdir. Bu yönetmelikle; sağlık, eğitim, barınma ve iş piyasasına erişimleri gibi temel hak ve hükümlülüklerini düzenledik. Ayrıca ülkemizdeki Suriyelilerin kendi rızaları olmadan hiç bir şekilde ülkelerine geri gönderilmediklerini de belirtmek istiyorum. Fakat bu kişiler ülkelerine gönüllü olarak geri dönmek istedikleri takdirde, gerekli prosedür Bakanlığımız tarafından yerine getirilmekte ve bu kişilerin gönüllü olarak ülkelerine geri dönmeleri sağlanmaktadır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, devletin, bölgede barış ve huzuru tesis etmek için başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nın neticesinde bugüne kadar 22 bin 770 Suriyelinin tesis edilen güvenli bölgelere geri döndüğünü aktardı.

Suriyelilere verilen hizmetlerin standartlarının yükseltilmesi, ihtiyaçlarının daha etkin bir şekilde karşılanabilmesi ve kamu düzeni ile güvenliği noktasında alınan tedbirlerin arttırılması amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün, hali hazırda kayıtları bulunan Suriyelilerin bilgilerinin doğrulanması ve güncellenmesi için çok anlamlı ve çok doğru olan bir çalışma başlattığına işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şöyle devam etti:

“İlk yaptığımız kayıtlar ve ondan sonra desteklediğimiz kayıtlarda 57 farklı türde veri almıştık. Şimdiki güncelleme çalışmasıyla, 99 ayrı türde veri alacağımızı ifade etmek istiyoruz. Bilgileri güncellenen Suriyeli kardeşlerimize de hak ve hizmetlerden yararlanmalarını sağlayan yeni ve güvenlikli geçici koruma kimlik kartları şimdi verilecektir. 6 ay içinde tamamlanması planlanan çalışmaların sonucunda, Suriyeli kardeşlerimizin kişisel, adres, mesleki, eğitim ve özel ihtiyaç durumlarına ilişkin en detaylı bilgiler elde edilecektir. Bu sayede hem bu kardeşlerimizin sosyal hayata daha iyi uyum sağlayabilmesini temin etmek hem de bütün bunları karşılayabilmek için gerekli verilere hep birlikte ulaşmış olacağız. Hem de özellikle güvenlik noktasında bir zaaf oluşmasının hep birlikte önüne geçmiş olacağız.”

-Cemil Yıldız-