Adana’nın ardından İstanbul…

Adana’nın ardından İstanbul…

Festival Bugün Başlıyor

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde aldığı ödüllerin ardından, bugün başlayacak 9. Boğaziçi Film Festivali için de ‘perde’ demeye hazırlanan, Hataylı Yönetmen Erkan Tahhuşoğlu imzalı “Koridor” filmi, Emel Göksu ve Ayşe Demirel’in yüksek performansı ile yeni ödüllerini bekliyor.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 9. Boğaziçi Film Festivali bugün başlıyor. Hataylı Yönetmen Erkan Tahhuşoğlu imzalı “Koridor” filminin de aralarında olduğu 10 film ‘Altın Yunus’ için yarışacak.
Bu arada, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde aldığı ödüllerin ardından ‘Koridor’ filmi için yapılan değerlendirme, Sinema Yazarı / Editör Duygu Kocabaylı’dan geldi.
Kocabaylı’nın dikkati çeken tespitleri şöyle:
“Erkan Tahhuşoğlu imzalı ‘Koridor’, yola çıktığı hikâye ve görsellik açısından, yakın dönem Türk sinemamızı düşününce, risk alan bir film. Zira hem atmosfer, hem öykü olarak, ‘karanlık’ film çekmek cesaret işi, ki seyirci her an ‘bunalım filmi’ diyerek kaçabilir. Fakat ‘Koridor’ açısından içinizi rahatlatalım… Bu film, bunalımın değil, gerçekçiliğin filmi. Çünkü hayatta kalırsak, hepimiz bir gün yaşlanacağız, bundan kaçış yok! Üstelik hem sanat (Ö. Devrim Ünal) ve görüntü yönetimi (İlker Berke), hem de iki oyuncusuyla (Emel Göksu – Ayşe Demirel) ödüle uzanmış bir film!
Hayatlarının ileri yaşında aynı çatı altında yaşayan -ya da yaşamak zorunda kalan- iki kız kardeşin günlük rutinini kesitler halinde perdeye taşıyan, bunu da ağır bir atmosferde, fakat seri sahnelerle yapan ‘Koridor’, ortaya attığı tek bir büyük çatışmadan, iki kardeşin farklı karakterini müthiş biçimde önümüze seriyor. Bir büyük olaydan, küçük detaylara akıyoruz ve 74 dakikada 70 yıllık ömürleri seyrediyoruz. Nihayetinde, şiirsel gerçekliğe bir selam da gönderen filmden çıkarken, yüreğimde şu his vardı… ‘Doğu Avrupa sinemasının anlattığı hikayelere ne kadar da benziyor’…
Tam da hak ettiği gibi, Emel Göksu ve Ayşe Demirel’in birbirini besleyen müthiş performansına çifte ödül getiren Koridor’un, hem festival hem vizyon yolu açık olsun…”
-KONUSU-
Müyesser ve Zeliha, ailelerinden kalan küçük evde birlikte yaşamak zorunda olan, zıt karakterli iki yaşlı kız kardeştir. Yalnızlığa savrulmuş bu iki yaşlı kadın, ne birbirleriyle ne de dış dünyayla sağlıklı ilişkiler kurabilmektedir. Farklı yöntemlerle bunu aşmaya çalışsalar da, bir türlü çözüm üretemez, çaresizliğin ve kötücüllüğün içinde kıvranırlar. Hayatla ve geçmişle girişilmiş, bitmek bitmez hesaplaşmalara savrulurlar. Kız kardeşlerin zihinlerine ve ruhlarına kırıcılık olarak belli bir ivmeyle kazınan bu ağır tortu, onların tüm varlığını sarar.
Yönetmen: Erkan Tahhuşoğlu, Yapımcı: Zeynep Koray, Yunus Yunusoğlu, İris Tahhuşoğlu, Senarist: Erkan Tahhuşoğlu, Görüntü Yönetmeni: İlker Berke, Kurgu: Fikret Reyhan, Oyuncular: Emel Göksu, Ayşe Demirel, Elif Ürse.
-ÖDÜLLER-
Hataylı Yönetmen Erkan Tahhuşoğlu imzalı “Koridor” filminin de aralarında olduğu 10 filmin rekabeti sonunda belirlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ödülleri ise şöyle sıralanıyor:
En İyi Ulusal Uzun Metraj Film: 100.000 TL
En İyi İlk Film: 50.000 TL
En İyi Yönetmen: 20.000 TL
En İyi Kadın Oyuncu: 15.000 TL
En İyi Erkek Oyuncu: 15.000 TL
En İyi Senaryo: 10.000 TL
En İyi Sinematografi: 10.000 TL
En İyi Kurgu: 10.000 TL
FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü: 10.000 TL
FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü
Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)