ADD, Diyanet İşleri Başkanı’nın istifasını istiyor

ADD, Diyanet İşleri Başkanı’nın istifasını istiyor

30 Kasım’a kadar süre…

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı’nın istifasını istedi. ADD Şube Başkanı Doç.Dr Kezban Kuran imzalı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı’nın, “dini inançlar ve ibadet ile ilgili işleri yürütme ve din konusunda toplumu aydınlatma” görevlerini yürütmekle sorumlu olduğu kaydedilerek, “Diyanet İşleri’nin başındaki şahıs, ’10 Kasım’da 09.05 geçe kenefe gidin’ diyebilecek kadar alçalan; akli, vicdani, insani ve milli melekelerinden yoksun, geçmişi, ilişkileri ve kişiliği şaibeli bir başka şahsı evinde ziyaret ederek, ona hediyeler vermiştir. Esasen, 10 Kasım 2018 Cumartesi, milyonlar, bu iki şahsa, dünyayı hayrete düşüren, tükenmeyen bir inanç ve kararlılıkla cevap vermiştir” denildi ve şöyle devam edildi:
“Ziyaret edilen şahsı ciddiye almamız zaten mümkün değildir. Ancak, ziyaret eden şahsın konumu nedeniyle değerlendirme yapmamız zorunludur. Diyanet İşleri Başkanlığı makamına siyasi iktidarca atanan ve daha öncede ‘imamlar siyaset yapsın’ diyerek yüce din duygularının siyasete alet etme niyetini açıkça ifade etmiş bulunan bu şahsın Atatürk’e ve Atatürk Devrimi’ne düşman kesimlerle işbirliği içinde olduğu kesinleşmiştir.
Kurucu felsefeye, kurucu kadrolara ihanet, önce devletin sonra da milletin sonunu getirir. Uyarıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı makamındaki zatı; Atatürk’e olan bağlılığını, sevgisini, hürmetini bir kez daha açıkça ortaya koymuş olan Türk Milleti’nden özür dilemeye ve derhal istifaya çağırıyoruz. 30 Kasım 2018 tarihine kadar istifa etmediği takdirde, örgütlerimizle ve yurttaşlarımızla birlikte tepkimizi en sert şekilde göstereceğimizin bilinmesini isteriz.” -Cemil Yıldız-