ADD’den 23 Nisan Mesajı:

ADD’den 23 Nisan Mesajı:

Milli iradeye yapılan saldırılar bertaraf edilecek

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay (ADD) Şubesi Yönetim Kurulu adına yayınlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, CHP liderine yönelik saldırı kastedilerek, milli iradeye yapılan saldırının bertaraf edileceğine vurgu yapıldı.
ADD Hatay Şube Başkanı Doç. Dr. Kezban Kuran imzalı mesaj şöyle:
“Ulusal egemenliğimizin, demokrasi ve bağımsızlık mücadelemizin 99. yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde savaş koşullarında açılan TBMM ile ulusal egemenliği ve demokrasiyi yaşatabilen bir ulus olmanın gururunu yaşıyoruz.
TBMM, Ulusal Kurtuluş Savaşı yıllarında; top seslerinin yankılandığı, ateş, kan ve barut kokularının sardığı bir ortamda kurulmuştur. Ulusumuzun kaderini tayin eden bütün kararlar, bu mecliste tartışılarak alınmıştır. Ulusal egemenlik, varlığını burada göstermiş, insan onuruna en uygun yönetim biçimi olan demokrasi, gücünü halktan alan TBMM sayesinde yaşam bulmuştur.
Ne yazık ki, milli egemenliğe dayalı Cumhuriyetimizin teminatı olan TBMM, açılışından bugüne padişah ve hilafet yanlılarının hedefi haline gelmiştir. Gerçekleştirilen askeri ve sivil darbeler sonucunda, TBMM baypas edilmiş ve itibarsızlaştırılmıştır. AKP iktidarı döneminde ise bu itibarsızlaştırma hat safhasına varırken, bir taraftan da TBMM yetkisizleştirilmiştir.
Çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan, yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesi, AKP iktidarı döneminde yok edilmiştir. Anayasa değişikliği ile tek parti iktidarı ve padişahlık rejiminin önü açılmıştır. Bugün ne yazık ki, tek adam rejimi sonucunda, Cumhuriyetimizin ve demokrasinin olmazsa olmazı olan seçim sonuçları üzerinde yapılan operasyonlar milli iradeyi tartışmalı hale getirmiştir. Bu yetmiyormuş gibi, milli iradenin tecellisinde en önemli görevlerden birini yerine getiren ana muhalefet partisi liderine yönelik saldırı, gizli ve açık eller tarafından organize edilebilmektedir. Atatürk’ ün açtığı meclisin yetkisiz ve etkisiz hale getirilmesi, yine milli iradeye yönelik saldırılar, Türk Milleti tarafından asla kabul edilmeyecektir. TBMM’ne kurulan kumpası, halkımız, hukuk kurallarını işleterek meşru zeminde gerçekleştireceği mücadele ile en yakın zamanda bertaraf edecektir. Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi olarak, Cumhuriyetimizi köklerinden kopararak yeni rejim hayalleri kurmak isteyenlere karşı, TBMM’nin açılışının 99. yılında fırsat vermeyeceğimizi ulusumuzla paylaşmak isteriz.” -Selvi Günay-