ADD’den 24 Kasım Mesajı:

ADD’den 24 Kasım Mesajı:

Atatürk’ün Öğretmenleriyiz

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Antakya Şubesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajında, görev yapan Öğretenlerin, Ulu Önder Atatürk’ün Öğretmenleri olduğunu, O’nun izinde yürüdüğünü belirtti.
ADD Şube Başkanı Kezban Kuran’ın mesajı şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti, verilen eşsiz bir bağımsızlık savaşı sonunda ulus devlet olarak tarihteki yerini almıştır. Bağımsızlık mücadelesinin verildiği en zor günlerde bile, eğitimin, toplumsal yaşam üzerindeki önemi unutulmamış, Ankara’da Öğretmenlerin katılımıyla Eğitim Şurası gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşuyla birlikte gerçekleştirilen devrimlerden biri olan Öğretim Birliği Yasası ile de, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine uygun bir gençlik yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Ancak bugün; Diyanet İşleri Başkanlığı ve orta çağ karanlığından beslenen bazı vakıflara bağlanan Milli Eğitim Bakanlığı ile bu amaca ulaşmak mümkün görülmemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, siyasi iktidardan beslenen bazı karanlık odaklarca, eğitimin bilimsel, laik, ulusal, çağdaş, kamusal niteliklerine yönelik büyük bir saldırının yürütüldüğü anlaşılmaktadır.
Tamamen karanlıktan beslenen bu saldırı mensuplarının asıl amacı ise, eğitim üzerinden Cumhuriyet’e ve onun kazanımlarına savaş açmaktır. Çünkü Cumhuriyet’in uyguladığı eğitim politikaları sayesinde kız ve erkek öğrenciler aynı sınıfı paylaşabildi, kadınlara istediği mesleği seçme olanağı tanındı, gençlere her türlü sorunun çözümünde akıl ve bilimin öncülüğünün gerekliliği öğretildi, aklımızın özgürlüğü önündeki engeller kaldırıldı, okuma yazmanın önündeki engel Arap Alfabesi kaldırıldı, Millet Mektepleri açıldı. Karanlıktan beslenen Cumhuriyet karşıtlarının, bu değişimi kabul etmelerini beklemek mümkün değildir. Zaman zaman geri adım atsalar da, fırsat buldukça orta çağcı zihniyetlerini ortaya koymak için her yolu denemişlerdir. Bu durumu çok önceden gören Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i sağlam ellere bırakmak için
‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eserinizdir’ diyerek, toplum düzeninin değişmesinde ve gelişmesinde en önemli misyonu öğretmenlere yüklemiştir.
Atatürk, daha 1924’te, ‘Yeni kuşak, en büyük Cumhuriyetçilik dersini… Öğretmenden alacaktır’ demiş ve Öğretmenlere, ‘Sizin başarınız, Cumhuriyet’in başarısı olacaktır’ diye seslenmiştir. O büyük insan, Cumhuriyet’i gençlere, gençleri de Öğretmenlere emanet etmiştir.
Bugün, sorunlar yumağına dönüştürülen eğitim sistemimizin içinde her türlü baskıya maruz kalan Öğretmenlerimizin, Atatürk’ün ışıklı yollarından yeni yollar bulacağına olan inancımız tamdır. Bu duygularla, başta terör örgütünün saldırıları sonucu Şehit edilen Öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete göçmüş Öğretmenlerimizi saygıyla anıyor, tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. Öğretmenlerimize, Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlık fikirlerini anlayacak, yaşatacak, gençlerin yetiştirilmesinde başarılar diliyor, ‘yolları açık olsun’ diyoruz.” -Haber Merkezi-