Afrin’den ge-tiri-len zeytinyağı

Afrin’den ge-tiri-len zeytinyağı

Gündemden düşmüyor!

Uzun yıllardır tartışılan, Suriye’nin kuzey bölgesindeki zeytinlik alanlardan elde edilen zeytinyağının Türkiye’de, iç pazarda yarattığı sıkıntı, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in son paylaşımına da yansıdı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın, Suriye’den getirilen, iç piyasada satılan ve bu nedenle sıkıntılara yol açan tartışmalı zeytinyağına dair Ağustos 2020 tarihli bir konuşmasını paylaşırken, konunun Hatay için gündemden hala düşmediğine dair mesaj verdi.
Söz konusu paylaşımda yaşanan sorunlara değinen Kaşıkçı, “On binlerce zeytin üreticimizden bahsediyorum. Afrin’den getirilen bu yağ sebebiyle, bizim kendi yerli üreticimizin zeytinyağının fiyatları aşağıya düştü. Kendi üreticimiz, zeytinyağını ucuza satmak zorunda kaldı. İnsanlarımız, bu zeytin hasadından elde ettiği parayla, çocuklarını okutuyor, çocuklarını evlendiriyor ve hayatlarını idame ediyor. Bir tarafta, birkaç tane firmanın yüksek kar elde etmesi için yapılan bir ticaret, diğer tarafta ise binlerce kendi yerli üreticimizin içine düştüğü sıkıntı” demiş, ilgili Bakanlıkların bu konuda devreye girmesini ve denetimlerini sıklaştırmasını istemişti.
-SAVAŞ ÖNCESİ-
Suriye, savaş çıkmadan önce, zeytinyağı konusunda Türkiye’nin en önemli rakiplerinden birisiydi. Suriye’nin zeytincilik yatırımları, İtalya ve İspanya firmalarının bu pazardaki çalışmaları yakından izleniyordu. Genel beklenti, bir kaç yıl içinde Suriye’nin Türkiye’yi geçeceği ve Türkiye’ye ciddi bir alternatif olacağı konuşuluyordu. Ancak savaş, hem dengeleri, hem de üretimleri etkiledi. Bugün tartışılan başlığı ise Türkiye gündemine yerleştirdi. -Tamer Yazar-