Ağaç katliamı değil!

Ağaç katliamı değil!

İşgaliye tahliyesi!

Arsuz’da Mülkiyeti Hazine’ye ait, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisli parsellerde yaşanan işgallerin önüne geçmek amacıyla gerçekleştiği ifade edilen uygulama kapsamında, parsellerdeki zeytin ağaçlarının sökümü iş makineleri eliyle yapıldı.

Arsuz’da, Hazine arazilerinde yaşanan işgallere ‘dur’ demek için harekete geçen Arsuz Kaymakamlığı, ‘tahliye’ kararı ile belirlenen parsellerde çalışmalara başladı. Arsuz ilçesi Gökmeydan ile Akçalı Mahallelerinde, resmi iş makinaları tarafından, sahile yakın bölgedeki zeytin ağaçlarının kökünden sökülerek başka yere taşınması işleminin de resmi-yasal olarak yürütüldüğü kaydedildi.
Arsuz Kaymakamlığı tarafından, mülkiyeti Hazine’ye ait, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisli 515, 516 ve 2062 nolu parsellerin işgalcilerine gönderilen 09.12.2020 tarihli yazıda, “Söz konusu taşınmaz üzerinde tarafınızca yapılan işgalin, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu 75. Maddesi’nin ve bu kanuna dayanarak çıkarılan Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetmeliğin 89. Maddesi’ne göre, işgalin yasal yoldan tahliyesinin sağlanarak taşınmazların boş olarak teslim edilmesi istenildiğinden, 21.12.2020 Pazartesi günü saat 13.00´da mahallinde tahliye işlemi yapılarak, taşınmaz, boş olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´ne teslim edilecektir” denilmişti.
Parsellerdeki işgallerin önlenmesi amacına yönelik çalışma çerçevesinde iş makineleri tarafından köklerinden sökülen zeytin ağaçlarına dair kamuoyuna yansıyan görüntüler ise doğaseverler ve çevre gönüllülerince eleştirildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçen ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası ile bu yıl 81 il ve 922 ilçede aynı anda gerçekleşen fidan dikme etkinliğini hatırlatan doğaseverler ve çevre gönüllüleri, iş makineleri ile sökülen zeytin ağaçları için bir açıklama beklediklerinin altını çizdiler. -Cemil Yıldız-

(Visited 3 times, 1 visits today)