Ahrazoğlu; Yerli otomobil üretimi için Hatay’ı gösterdi

Ahrazoğlu; Yerli otomobil üretimi için Hatay’ı gösterdi

İskenderun, Payas ve Dörtyol en ideal yer…

MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, yerli otomobil üretimi yeri olarak Hatay ilinin dikkate alınmasını istedi. TBMM’de, Partisi MHP adına Torba Kanun Tasarısı’nın 89. Maddesi hakkında söz aldığı konuşmasında, ülke ve seçim bölgesi Hatay için önemli bir konuyu dikkatlere sunmak istediğini kaydeden Ahrazoğlu, şöyle devam etti:
“Bilindiği gibi, Türkiye’nin sanayi ve üretim noktasındaki en büyük rüyalarından birisi yerli otomobil projesidir ve proje, otomobil proje konsorsiyum şirketlerinin belirlenmesiyle başlamıştır. Yerli otomobil, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda 5 şirketten oluşan bir konsorsiyum tarafından hayata geçirilecektir.”
Türkiye’nin otomobilinin aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacağını belirten yetkililerin hedef pazarların Kuzey Afrika ve Orta Doğu olacağını ifade ettiklerini belirten MHP’li Vekil Ahrazoğlu, şöyle devam etti:
“Tüm vatandaşlarımızı, illerimizi ve iş dünyasını heyecanlandıran bu gelişmeyle ilgili olarak yerli otomobilin üretim merkezinin neresi olacağı belir-sizliğini korumaktadır. Bu yatırımın, öncelikle ve kesinlikle Türkiye’nin ekonomik olarak daha az gelişmiş bir bölgesinde yapılması gerekmektedir. Yerli otomobil projesi, bölgeler arası gelişmişlik farkının kapatılması için de tarihî bir fırsat olacaktır. Bu yerin tespitinde ise siyasi baskılardan uzak, objektif kriterler dikkate alınarak bir seçim yapılması uygun olacaktır.”
-EN UYGUN İL-
Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, yerli otomobilin hedef pazarlarının Kuzey Afrika ve Orta Doğu olabileceği ifade edildiğine göre, bu bölgelere en yakın ve en uygun şehrin Hatay olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:
“Hatay, ikinci el otomotiv ihracatında Orta Doğu’ya en fazla ihracat yapan illerin başındadır. Jeopolitik konumu dolayısıyla Orta Doğu’ya geçiş güzergâhına ve Orta Doğu’ya ihracat imkânlarını ihtiva edecek coğrafyaya sahiptir. Hatay, demir yolu, otoban yolları ve hava ulaşım ağıyla güçlü bir lojistik merkezdir. Asya, Afrika ve Avrupa’ya deniz ulaşımı İskenderun Körfezi’nden yapılabilmektedir.
Proje üretim merkezinin çok geniş bir alana ihtiyaç duyacağı için müsait bir arazinin bulunması gerekmektedir. Hassa ilçesinde, 80 bin dekarlık hazine arazisi sanayi bölgesi olarak ayrılmış olup, ilk etapta 45 bin dekarlık alan Hassa Organize Sanayi Bölgesi olarak ayrılmıştır. Milli otomobilimiz için en uygun yer, 10 organize sanayi bölgesi büyüklüğündeki Hassa Organize Sanayisi olmalıdır.”
-HAMMADDE AVANTAJI-
Otomobilin en önemli ham maddelerinden birisi olan yassı mamul çelik üretiminin Hatay’ın ilçelerinden Payas, Dörtyol ve İskenderun’da üretildiğini belirten Ahrazoğlu, “Üretici ve bayilere lojistik imkân sağlaması ve otomobilin ülke içine nakliyesi için gerekli 9 bine yakın tır filosu Hatay’da mevcuttur. Kısacası, yerli otomobil üretimi için Hatay-Hassa Organize Sanayi Bölgesi biçilmiş bir kaftandır. Hatay halkının ekonomik ve sosyal açıdan motivasyonunu artıracak olan bu proje Hataylılar tarafından beklenmektedir ve yüce Meclis’ten de gerekli desteği istemektedir” şeklinde sözlerini tamamladı. -Mehmet Özgün-