Aile Sağlık Merkezleri Yetersiz mi?

Aile Sağlık Merkezleri Yetersiz mi?

Sağlık Ocaklarında problem yaşanıyor…

Hastanelerdeki doluluk oranının yükseldiği şu dönemde aile sağlık merkezlerinin önemi daha da artmış durumda. Muayene, sağlık raporları, kronik rahatsızlıkların takibi gibi birçok konuda hastaneye gerek duymaksızın, sağlık ocaklarındaki aile hekimleri aracılığıyla işimizi kolaylıkla halledebiliyorken, artık neden zorluk yaşıyoruz?
Mevcut sağlık sisteminin belirlediği rakamlar çerçevesinde, sağlık ocakları, aile hekimlerine kayıtlı en fazla 4000 vatandaş kabul edebiliyor. Sistem üzerinde 4000 vatandaşı dolduran sağlık ocakları, yeni kayıt alamıyor.
Antakya’da ise Suriyeli vatandaşların yoğun olduğu mahallelerde yerel halk, evlerinin yakınındaki sağlık merkezlerinden ve aile hekimlerinden faydalanamamaktan dolayı şikâyetçi. Suriyeli vatandaşların, aile sağlık merkezlerindeki aile hekimlerine kayıt olmuş olması, ne yazık ki vatandaşların başka semtlerde yer alan aile sağlık merkezlerine yönelmesi gibi bir zorunluluğa yol açıyor. Bu durumdan özellikle, ikameti Hatay’da olan ve il dışında üniversiteyi bitirdikten sonra Hatay’a dönen gençler mustarip. Üniversite eğitimi sonrası memleketine dönen gençler, hastaneye gerek duymadan, kolaylıkla evlerinin yakınındaki aile sağlık merkezlerinden yararlanabilecekken, ne yazık ki doluluktan dolayı kayıt yaptıramıyor. -Ahmet Doruk Alkan-

(Visited 1 times, 1 visits today)