AKAD; Seçmeli Ders İçin Arapça Öneriyor

AKAD; Seçmeli Ders İçin Arapça Öneriyor

İskenderun Alevi Kültürünü Yetiştirme Derneği adına yapılan açıklamada, lise düzeyindeki öğrenciler için seçmeli ders olarak Arapça önerisi yapıldı.
İskenderun AKAD Başkanı Nihat Yenmiş’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Seçmeli ders seçiminde, Arap Alevi öğrencilerin, anadilimiz olan Arapça dersini seçmeli ders olarak tercih etmelerini sağlayalım. Özellikle Arap Alevi öğrencilerin ve öğrenci velilerinin seçmeli ders tercihlerine saygılı olalım ve ‘anadilleri ile eğitim hakkını’ savunalım. Bu, yasal bir hak olarak devletin öngördüğü bir uygulamadır. Öğrenci velilerine ve öğrencilere seçmeli ders paketi dayatmayın. 2023-2024 yılı eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulacak seçmeli ders tercihlerini, veliler, okullarda yapması gerekiyor. Bütün okuldan sadece 10 öğrencinin seçmesi durumunda dahi sınıf açılması hakkı doğmaktadır. Tüm Alevi anne ve babalar ile kardeşlerimize, anadilleri olan ‘Arapça’yı seçmeli ders olarak tercih etmelerini özellikle rica ediyoruz.
Çoğulcu Demokrasi Meclisi adına Mevlüt Oruç da Arapça dersi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Başta anadilimiz Arapça olmak üzere, en az üç dil bilen öğrencilerin, üniversite sınavları dâhil tüm hayat sınavlarında başarı oranları daha yüksek oluyor” dedi. -Haber/Cemil Yıldız-