Akarca Bilmecesi

Akarca Bilmecesi

Kalker Maden Ocağı için ÇED Raporu tutuldu, halk barikatı aşamadı, maden karşıtları imza kampanyası açtı.

İskenderun Akarca kırsalında kalker maden ocağı kurulmasına yönelik süreçte, dün, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı günüydü. İskenderun Demir Çelik Fabrikaları’nın girişimi üzerine, dün Akarca Mahallesi’ne gidildi ve yetkili firma eliyle ÇED Raporu tutulması için veriler toplandı, bu arada Jandarma tarafından barikat kuruldu ve toplantıya herkesin girmesi engellendi.
İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara ile çok sayıda kişi, çevreci ile bölge halkı, uygulamaya karşı çıktı.
Nermin Yıldırım Kara, süreçle ilgili şunları paylaştı:
“İSDEMİR Fabrikası’na ait S:89391 (ER:3400094) 65,33 ha ve S:89397 (ER:3400099) 72,99 ha ruhsat numaralı II-A grubu Kalker Maden Ocağı ÇED süreci başlamış olup, Açık İşletme Yöntemi ile 6.000.000 ton/yıl kapasiteli Kalker Maden Ocağı faaliyeti planlanıyor.
Bugün, 23.11.2022 saat 11.00’da, biz Akarca Mahallesi’nde yaşayanlar olarak toplantıyı istemediğimizi ifade etmemize rağmen, Akarca Muhtarı ve birkaç vatandaşımızın talebi doğrultusunda, ÇŞB yetkililerince, Akarca Düğün Salonu’nda, güvenlik koridoru altında ve Jandarma’nın çemberi içerisinde bir bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.
ÇED Yönetmeliği’nin ilgili maddesi uyarınca, toplantının ruhuna aykırı bir şekilde, toplantı mesai saati içerisinde belirlendiğinden, birçok vatandaşın toplantıya katılamadığı yalın bir gerçekliktir. Biz, Akarca bölgesinde yaşayanlar, hali hazırda var olan maden ve taş ocaklarından, sanayi tesislerinden rahatsız olduğumuzdan, meyve bahçelerimizin ve zeytin ağaçlarımızın zarar görmesinden, suyumuzun kullanılamaz hale geldiğinden, kalker ocağı açılmasını istemiyoruz. Mahallemizin içinden geçen ağır tonajlı kamyonlar çocuklarımız için tehlike arz ederken, oluşan toz ve pislikten dolayı da yaşayamaz hale gelmiş bulunuyoruz.
Ayrıca evlerimizin duvarlarında ve kolonlarda geniş çaplı yarıklar oluşmuştur. Dolayısıyla, ÇED sürecinin ve bu toplantının iptal edilmesini talep ediyoruz.”