Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Akaryakıtta vergi kayıplarına son

Hazine ve Maliye Bakanlığı,

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2025 yılında yürürlüğe girecek Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) ile akaryakıt sektöründe usulsüz fatura kullanımını önlemeyi ve vergi kayıplarını azaltmayı planlıyor. UTTS, vergi mükelleflerinin akaryakıt harcamalarını doğru şekilde belgelemelerine yardımcı olacak ve manuel plaka girilmesinden kaynaklanan hataları ortadan kaldıracak.

Sistemin detaylarına göre, vergi mükellefleri iş yerlerine ait veya kiralama yoluyla edindikleri taşıtlara UTTS birimini takacak ve bu sayede akaryakıt harcamalarını belgeleyecekler. Böylece usulsüz fatura kullanımı ve vergi kayıpları önlenerek, sektörde adil rekabet ortamı sağlanacak.

UTTS’nin Mart ayında başlayan portalı, akaryakıt istasyonlarının sistem için teknik hazırlıklarını tamamlamasına olanak tanıyacak. Sistem, akaryakıt dağıtım şirketleri ve istasyon işletmecileri tarafından kullanılacak yeni nesil pompa ödeme kaydedici cihazlarla entegre edilecek.

Bu yeni düzenlemeyle birlikte, Türkiye’deki trafiğe kayıtlı taşıtların yakıt harcamaları daha şeffaf bir şekilde yönetilecek ve vergi indirimlerinde doğruluk sağlanacak. UTTS’nin 2025’te devreye girmesiyle beraber vergi güvenliği artacak ve sektördeki usulsüz uygulamaların önüne geçilmesi hedefleniyor. – AA-