AKİB’in çağrısı Moskova için

AKİB’in çağrısı Moskova için

World Food Moscow 2020 için

Hatay’dan Mersin’e, AKİB sorumluluk alanındaki firmalar için yapılan çağrıda, 22-25 Eylül tarihleri arasında Moskova’da  düzenlenecek olan World Food Moscow 2020 için bilgilendirmede bulunuldu.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ekonomik tabloda sıkışan firmalar için çağrıda bulunan Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetimi, 22-25 Eylül tarihleri arasında Moskova’da düzenlenecek olan World Food Moscow 2020 için yaptığı açıklamada, “Fuar’a Türkiye’nin milli katılımı ile katılmak isteyen firmaların, 9.05.2020 tarihine kadar online başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir” dedi.
Hatay’dan birçok firmanın katılım gösterdiği ve yakından takip ettiği Fuar’a, 2019 yılında, 65 ülkeden 1.764 firma katıldı. Geçtiğimiz sene 92 ülkeden 30.768 ziyaretçi tarafından ziyaret edilen Fuar kapsamında; Yaş meyve sebze, her türlü gıda (dondurulmuş gıda, dondurma, zeytin, zeytinyağı, çikolata, şekerleme, alkollü içecekler, süt, deniz ürünleri, organik ürünler, tütün, ekmek ve pasta teknolojisi, gıda işleme sistemleri, gıda katkı maddeleri) ve içecek sergileniyor.
-RUSYA PAZARI-
Fuar’ın önemine işaret eden isimlerden biri de, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin oldu. Sin, 2019 katılımı için yaptığı değerlendirmesinde, “Türkiye’den Rusya Federasyonu’na yapılan yıllık yaş meyve ve sebze ihracat tutarı 659.141.343 Dolar olmak ile beraber, bunun 299.152.963 Dolar’ını narenciye ürünleri oluşturmaktadır” demiş, ülkemizin yaş meyve ve sebze ihracatında, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin lider konumda olduğunun altını çizmişti. -Tamer Yazar-