Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AKİB’in Mayıs ihracatı 1.64 Milyar Dolar

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Fatih Doğan, mayıs ayında 1 milyar 646 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB)

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik bir artış elde ettiklerini belirten Başkan Doğan, özellikle Malta, Slovenya, Hollanda, Yunanistan, ABD ve İtalya pazarlarında ihracat hacminde güçlü bir ivme yakaladıklarını ifade etti.

Başkan Doğan, son iki ayda üretici fiyatlarında yaşanan yüzde 6’lık artış ve döviz kurundaki istikrarın, uluslararası pazarlarda rekabetçiliği zorlaştırdığını dile getirdi. Ayrıca, uygun maliyetli ve uzun vadeli krediye erişim konusundaki sıkıntıların devam ettiğini belirtti. Ancak bu zor dönemde bile Akdenizli ihracatçıların üretim ve ihracatı sürdürülebilir kılmak için büyük çaba harcadığını vurguladı.

Başkan Doğan, AKİB’e bağlı 8 Birlikten 6’sının dış satım performansını artırdığını ve ülke ihracatına mayıs ayında yüzde 7,9 oranında destek verdiklerini aktardı.

Başkan Doğan, AKİB’in mayıs ayı ihracatını bağlı Birliklere göre değerlendirerek, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin en fazla artışı yakaladığını belirtti. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği ve Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise başarılı performans sergileyen diğer birlikler arasındaydı.

Başkan Doğan, AKİB’in dünya genelinde 215 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayarak, Malta ve Slovenya pazarlarında büyük artışlar sağlandığını ifade etti. Hollanda, Yunanistan, ABD ve İtalya gibi pazarlarda da üç katından fazla ivmelenme yaşandığını belirtti.

Başkan Doğan, mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Hollanda’nın birinci sırada olduğunu açıkladı. İhracatta güçlü artışlar sağlanan diğer ülkeler arasında Irak, ABD, Malta ve Slovenya’nın olduğunu belirtti.

Başkan Doğan, 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde AKİB’in yüzde 23 artış sağlayarak 7 milyar 348 milyon dolarlık bir ihracat değerine ulaştığını ve son 12 aylık bölge ihracatının ise yüzde 3 artarak 17 milyar 508 milyon dolara ulaştığını sözlerine ekledi.