AKP İl Başkanı Yeloğlu, eleştirilerine açıklık getirdi:

AKP İl Başkanı Yeloğlu, eleştirilerine açıklık getirdi:

EXPO’ya muhalif değiliz, ama şehrin öncelikleri var!

AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, geçtiğimiz hafta çarşamba günü gerçekleşen EXPO tanıtım gezisindeki eleştirilerinin gündem olması üzerine, konuşmalarına biraz daha derinlik kazandırmak suretiyle açıklık getirdi.
Antakya’da yayın yapan Beyzade FM radyosuna konuk olan AKP İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, “EXPO konusunda asla muhalif değiliz. Ama şehrin öncelikleri olması lazım. Vatandaşın yolu yok, içme suyu yok, sen EXPO’yu yapıyorsun. Belediyenin yıllık bütçesi ile EXPO’yu çok rahat bitirip, bu kadar zamana kalmaması lazımdı.
‘EXPO, Hatay’a ne getirecek’ diye tanıtımda açıklama yapmalarını bekledim, ama beklediğimi alamadım. Oysa 500 milyon liralık olduğu açıklanan bu proje, belediye bütçesi ile de yapılabilirdi. Ben baktım Sayıştay raporlarına göre, Hatay BŞB’nin bütçesi 2 milyar 700 milyon liranın üzerinde. 500 milyon lira, bu bütçenin yanında ne ki? Eğer belediye bütçesiyle bunu yapamıyorsanız, demek ki belediyeyi iyi yönetemiyorsunuz! Yoksa biz EXPO’ya muhalif değiliz. Ama bu kentin öncelikleri var.
Antakya’da meşhur bir söz vardır. Bulgurunuz yokken, künefe yiyorsunuz. Bizim de içme suyumuz, yolumuz yokken, EXPO yapıyoruz” dedi.
Yeloğlu, EXPO alanının, kendi belediye başkanlığı döneminde kente kazandırıldığını da söyledi ve şöyle devam etti:
“Benim Belediye Başkanlığım dönemimde, 700 hektar alanın imar planını yaptık, Yeni Antakya Projesi diye. Hatta yeni EXPO alanı, o projenin içerisinde. Aynı zamanda, o dönemde koruma amaçlı imar planı yaptık ve Anıtlar Kurulu’ndan övgü aldık. 5 yıllık Belediye Başkanlığım dolu dolu geçti.” -Cemil Yıldız-