Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

AKP saldırıları, cumhuriyete, demokrasiye…

AKP İl Başkanı Yeşildal’ın

AKP İl Başkanı Yeşildal’ın Hatay BŞB ile ilgili iddialarına yanıt, CHP eski İl Başkanı ve Hukukçu Halil İbrahim Özgün’den geldi.

AKP İl Başkanı Adem Yeşildal’ın geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Lütfü Savaş’a yönelik, “kenti iyi yönetememe, beceriksizlik ve restorasyonu yapılmış yerleri yeniden restorasyon yapmakla” suçlamasına yanıt, yine AKP İl Başkanı gibi İl Başkanlığı yapmış, yine Yeşildal gibi hukukçu olan Halil İbrahim Özgün’den geldi. CHP’de bir dönem İl Başkanlığı yapan Halil İbrahim Özgün, AKP’nin saldırılarının, cumhuriyete ve demokrasiye yönelik olduğunu iddia etti.
CHP’de eski İl Başkanı Özgün’ün iddialara yanıtı şöyle:
“AKP Hatay İl Başkanı Sayın Adem Yeşildal’ın taş bina önündeki açıklamasının bir benzerini, yıllar önce o dönemin AKP İl Başkanı Sayın Ahmet Atıç, yine AKP heyetini yanına alarak, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş’ı hedef alan ve tribünlere seslenen bir basın açıklaması ile yapmıştı. O açıklamaya hemşehrilerimizin cevabı, 31 Martta yarım milyon oy, %55 oy oranı ve 110 bin oy farkı olmuştu. Yine siyasi nezakete aykırı bu açıklamaya halkımız gereken cevabı verecektir. Bu sebeple, cevap hakkını halkımıza saklasak da, usulen, örgütümüz gerekli cevabı vermelidir.
Ayrıca AKP İl Başkanının, ‘CHP’li bazı yetkililer de rahatsız’ söylemi, CHP yöneticilerini zan altında bırakacağından, kimin rahatsız olduğunu, hangi CHP yöneticileriyle görüştüğünü açıklamalıdır. Ben hiçbir CHP’linin, kendi Belediye Başkanını AKP İl Başkanıyla çekiştireceğine ihtimal vermem. Sayın Yeşildal, bu konuya açıklık getirmelidir.
Açık sınır ve sınırsız mülteci politikasıyla ülkeyi sahipsiz bostan haline getirmiş AKP’nin en büyük mağduru, Hatay halkı olmuştur. Nüfusunun yaklaşık %35’i kadar Suriyeli mülteci yükü altındaki Hatay’a, hükümet olarak ne katkı sunmuşlar, bunun da cevabını vermelidir.
Çevreyolu fuar alanının satımından bahseden AKP İl Başkanı’na satırlar yetmeyeceğinden, Saray Rejiminin sattığı fabrika, liman, kurum, kuruluş, orman ve araziden hiç bahsetmeyeceğim. İstanbul Havalimanı’nın 15 kat maliyete yapıldığını, onlarca kat maliyete yapılmasına rağmen, geçsek de geçmesek de ‘Deli Dumrul’ misali vergisini ödediğimiz otoyol ve köprü ihale şartlarını söylemeye hiç gerek yok.
AKP iktidara geldiğinde en yüksek ÖTV oranı %50 iken, bugün %220 olduğunu, dünyanın en pahalı yakıtını kullandığımızı, her gün elektrik, yakıt ve doğalgaza zam yapıldığını, enflasyonun roket gibi ilerlediğini, TL’nin dolar karşısında sabun gibi eridiğini, buna bağlı olarak ucuz işgücü sömürüsünde Çin’in bile gerisine düştüğümüzü, halkın açlıkla imtihan verdiğini, açlık ve yoksulluk intiharlarının normalleştiğini… söylemeye gerek yok. Ya da belki vardır. Kendilerine kurdukları cam fanus dünyalarında ya da pek sevdikleri saraylardan bunları görmüyor olabilirler.
Belli ki yanan ormanları uçaklardan izleyince, acı çığlıkları duymuyor, intiharları da film gibi izleyip görmüyorlar. Ülkeye milyon milyon giren yabancı mülteci akını ilgilerini cezbetmiyor belli ki. Belki de, Türkiye vatan olmaktan çıkmıştır nazarlarında. Öyle ya, ümmet daha büyük bir vatandı!
Yüzlerce milyonluk Yazlık Saray ve sarayda yatan onlarca uçağa tek sözü olmayanlar, kıt imkanlarla hem kendi şehrine hem 600 bin misafire bakmak zorunda kalan belediyeye laf söyleme yarışına girmişler.
Sayın AKP İl Başkanı’na tavsiyem, ülkesini seviyorsa, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş başta olmak üzere, tüm CHP’li Belediyelere destek olmasıdır. Zira kendileri yazlık-kışlık saraylar yapmak ve lüks uçaklar almakla meşgulken, cennet vatanın orman yangınlarını dert edinen ve Türk Hava Kurumu’nun çürümeye terk edilmiş uçaklarına talip olan, CHP’li Belediye Başkanları olmuştur.
Bir dahaki basın açıklamasında, kendi Bakanlarının söylediği ‘mafyadan aylık 10 bin dolar alan AKP’li siyasetçinin’ kim olduğunu açıklamasını bekleriz. Ya da kendi şirketinden ürün alan Ticaret Bakanının niye soruşturulmadığını!
Yerli ve milli sözünü ağzından düşürmeyenlerin, en kıymetli kurumumuz olan şanlı ordumuzun tank palet fabrikasını haraç mezat Katarlılara hangi yerli ve milli saiklerle satıldığını da açıklamalıdır.
Bir mafya liderinin tonla cevaplanmamış iddiaları ortada dururken, tüm AKP heyetinin resmi, şeffaf ve kanuna uygun belediye işlerini konu eden basın açıklaması, halkın bilgilenme hakkına hakarettir. Son olarak, geçen dönemin CHP İl Başkanı olarak şunu ifade edeyim.
Bunu da ‘biz’e söylüyorum! Bu açıklama ve suç duyuruları, seçimle kazanamayanların, mızıkçılığı ve hezeyanıdır. 2019’da İçişleri Bakanı, Lütfü Başkanımız hakkında soruşturma izni verdiğinde, binlerce kişi toplanmış ve cevap vermiştik. Fitneye izin vermeyen, akıllı ve disiplinli örgüt, öngörülü tabanımız ve tüm Hatay halkının feraseti, oyunu bozmuştu. Şimdi de aynı şekilde nabız yoklama niteliğindeki bu açıklamalara cevabımız sert ve net olmalı.
Millet İttifakı iktidara giderken, Büyükşehir Başkanlarımızın başarı hikayeleriyle ilerliyor. Bu noktada başkanlarımıza yönelen saldırılar şahsi değil, topyekûn cumhuriyet iradesine ve demokratikleşme mücadelesine yönelmektedir.
İktidarımız sürecinde, küçük çelişkilerimizi ne kadar hızlı onardığımızı göreceğiz. AKP İl Başkanının içeriye mesaj vermesine müsebbib olan ve Belediyemiz önünde açıklama yapma cüreti veren iklim her neyse ve neyden kaynaklanıyorsa, bir an önce ayılmak gerekiyor.
Şimdi, her zamankinden daha sıkı ve daha büyük bir çemberle birlik olma zamanı!”
-Cemil Yıldız-