AKP: “Yavuz Sultan Selim Sokağı isminin değişmesine izin vermeyiz, vermedik…”

AKP: “Yavuz Sultan Selim Sokağı isminin  değişmesine izin vermeyiz, vermedik…”

AK Parti İl Başkan Atıç, “ O sokağa bu ismi biz koymadık. Geçmişte konulmuş. Yeni bir sokağınız varsa, ne ismi koyuyorsanız koyun” dedi.

AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Partisinin kongre süreci öncesinde açıklamalarda bulunurken, Büyükşehir Meclisi’nde, Samandağ Belediyesi’nin gündeme getirdiği ilçedeki “Yavuz Sultan Selim Sokağı” isminin değiştirilmesi teklifine olumsuz baktıklarını kaydetti.
Atıç, açıklamasına devamla şunları söyledi:
“Biz, Samandağ’da ‘Yavuz Sultan Selim’ ismi verilen sokağın isminin değiştirilmesi ile uğraşıyoruz. Ak Parti grubu olarak karşı çıkıyoruz. ‘Değiştiremeyiz’ diyoruz. Çünkü o sokağa o ismi biz koymadık ki. Geçmişte konulmuş. Yeni bir sokağınız varsa, ne ismi koyuyorsanız koyun. Ama var olan bir ismin, Yavuz Sultan Selim gibi bir ecdadın ismini silemezsiniz. Gerekçesi yok, bunun izahı yok. Ama biz bu konuyu yaklaşık 2 aydır, başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere, CHP’lilerin önerisi ile tartışıyoruz. Nerede kaldı senin ülkücülüğün? Ak Parti grubu çıktı bu teklifi reddetti ve hamdolsun teklif Meclis’te reddedildi.”
-MÜCADELE SÜRECEK-
İl Başkanı Ahmet Atıç’ın başkanlığında Parti binasında gerçekleştirilen toplantıda gündemdeki konular değerlendirildi. Toplantıda konuşan İl Başkanı Ahmet Atıç, geride bıraktıkları 1 yıl içerisinde önemli çalışmalara imza attıklarını belirterek, “Geride bıraktığımız 1 yıl içerisinde hareketli günler geçirdik. Ama yıllar geçse de unutulmayacak olaylarla birlikte Türkiye kritik bir virajdan geçiyor ve geçmeye de devam ediyor” dedi.
15 Temmuz sürecinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen halen tam anlamıyla çözülmediğini belirten Atıç, “Ama bu mücadele inşallah sonuna kadar devam edecek. Allah bir daha 15 Temmuzları yaşatmasın. Lakin bu yıl 15 Temmuz’un ilk sene-i devriyesi olduğu için hep beraberce Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ve illerde valiliklerin nezaretinde 15 Temmuz anma etkinlikleri gerçekleştirdik. Hatay’da da hemen hemen bütün ilçelerimizde de bu organizasyonlara hep beraberce iştirak ettik. Ben, emeği geçen ve bu çalışmalara katkısı geçen tüm arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
-KONGRE SÜRECİ-
Başkan Atıç, toplantıda, il ve ilçe teşkilatlarının kongre süreci ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:
“Malumunuz üzere, 3 Temmuz’da il ve ilçe teşkilatlarımızın kongre takvimini açıklamıştık. 26 Temmuz’da (bugün) tüm ilçelerimizin ilçe delegeleri oluşmuş olacak. Yani delege süreci tamamlanıyor. İnşallah 19 Ağustosta ilk ilçe kongremizi başlatarak kongre sürecini de başlatmış olacağız. Kongre komisyonumuzu daha önceki toplantımızda paylaşmıştık. Yerel yönetimler teşkilat başkanlarının başkanlığında, seçim işleri, il sekreterliği, kadın ve gençlik kolları başkanlarımızdan oluşan bir kongre komisyonu kuruldu. Bu komisyon ilçe ilçe raporlamalarını, çalışmalarını hem delege sürecini hem de ilçe yönetiminin performanslarını değerlendiriyor. O anlamda genel merkeze bir takım sunumlarımız oldu. Geçtiğimiz haftalarda ilçe başkanlarımız ile alakalı görüşmelerimiz konuşmalarımız toplantılarımız oldu.”
Hedeflerinin, Ak Parti’nin kalıcı olması ve yükselmesi olduğunu belirten Atıç, toplantıda yaptığı konuşmada, kongre sürecinde olan ilçe teşkilatlarından bir yandan kongre hazırlıklarını yaparken, bir yandan da 2019 seçimlerinin ha-zırlıklarını yapmalarını istedi. 2019’da yapılacak olan seçimlerin önemine değinen Atıç, “Tüm ilçe teşkilatlarımızdan 2019’da yapılacak olman seçimlere diri olarak girmelerini istiyoruz. Bu yüzden gerekli çalışmaların yapılacağından eminiz. Allah yar ve yardımcımız olsun” diye konuştu. -Cemil Yıldız-