AKP’nin Seçim Takvimi Tasarısı

AKP’nin Seçim Takvimi Tasarısı
Meclis feshedilecek! Seçim kararı, Mart 2.haftası! Cumhurbaşkanlığı adaylığı için son gün 25 Mart! Milletvekili listeleri 10 Nisan’da YSK’da! Bürokrat istifaları 13 Mart’ta!

AKP, taslak seçim takvimini hazırladı. AKP seçim tasalğına göre, seçim kararının 8-13 Mart arasında Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için son gün, 25 Mart. Vekil aday listeleri, 10 Nisan’a kadar YSK’ya teslim edilecek. Bürokrasideki istifalar ise 13 Mart’tan sonra başlayacak.

Muhalefet, 6 Nisan’dan sonraki tarihlere itiraz ettiği için seçim kararının Meclis tarafından değil, Cumhurbaşkanı tarafından alınacağına kesin gözüyle bakılıyor. Meclis’ten seçim kararı alınması için 360 Milletvekillinin oyuna ihtiyaç var. Cumhur İttifakı’nın sandalye sayısı ise buna yeterli değil.

Mevzuata göre, Cumhurbaşkanı seçim kararı alması halinde, bunun 48 saatte Resmi Gazete’de yayınlanması ve bu kararın da 60 günlük sürenin ardından ilk Pazar günü uygulanması gerekiyor. Seçim kararı, 8-13 Mart arasında Resmi Gazete’de yayımlanacak. -Haber Merkezi-