Aksiyon, Macera, Heyecan, Herşey Var!

Aksiyon, Macera, Heyecan, Herşey Var!

Hatay’ı Dünyaya Tanıtacak Organizasyon

-Azerbaycanlı 20 büyük sporcu ve ünlü yarışmacı, 2 sunucu, 2 komutan, bugün Hatay’da olacak. Yarışmacılar, platoda, çadırlarda yaşayacak. Dünya TV’leri, aylarca, yıllarca yayınlayacak. Hatay’ı dünyaya tanıtacak TV yayınları Eylül’de başlıyor.
-Yarışmacılara 1 öğün ve kısıtlı yemek verilecek, erzak oyununda ise erzak çantasına ulaşmak zorunda olacaklar. Ayrıca duş alamayacaklar, doğadan beslenecekler. Örümcek, solucan ve yılan yiyecek olan yarışmacılar, savaş ve askeri oyunlar oynayacak, atış parkurlarına girecekler.

5 kadın ve 5 erkekten oluşan 10’ar kişilik 2 takımın yarışacağı, aksiyon ve macera dolu yarışma formatı, Hatay’da kurulan devasa platoda başlıyor. Daha Önce TV 8 ve Kanal D’de yayınlanan ve yeni bir konsept olmasına rağmen yayınlandığı ilk yıllarda aldığı yüksek reytinglerle ses getiren yarışma formatı, dünyada tek ve ülkemizdeki diğer formatların aksine, tamamen Türk menşeli.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın da destek verdiği format için kurulacak plato için birçok şehir talip oldu, ama format sahibi Bekir Gündoğdu, Hatay’ı tercih etti. Daha önce Yalova ve Kocaeli’de çekilen yarışmanın merkezi Hatay olacak. Her sene yeniden yapılacak ve yıllarca devam edecek olan yarışma için strateji oyunları tarzında oyun alanları yapıldı. 7 farklı konseptte yapılan oyun alanları, izleyiciyi de ekrana kilitleyecek.

Birçok ülke, bu yarışmalara büyük ilgi gösteriyor Orta Asya, Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri ile sıkı görüşmeler devam ediyor. Herkesin gözü Hatay’da. Plato ortamında yapılacak ilk ülke, Azerbaycan oldu. Azerbaycan çekimleri rol model olarak alınacak ve buna göre ilk etapta 6- 7 ülke için çekimler başlayacak. Daha sonraki yıllarda 20 -25 ülkede çekilmesi planlanan yarışma, uluslararası boyutta ses getirecek.

Anlaşma yapılan ülkelerin ünlü sunucuları, ünlülerden oluşan internet fenomenleri, oyuncular, ünlü ve şampiyon sporcular yanında halktan da yarışmacılar belirlenerek, 2 gerçek komutanla beraber anlaşılan ülkenin vatandaşları ilimiz Hatay’a geliyor. Hatay’da yapılan çekimler, kendi ülkelerinde yayınlanacak. Oyunlarda ödül olarak Hatay yemekleri verilerek, Hatay mutfağı da tanıtılacak. Çekimler, Hatay’ın tarihi ve coğrafik güzellikleri içinde yapılacak. Her bölümün başında ve içinde Hatay görüntüleri tanıtımları olacak. Yemek ödülleri dışında, yarışmacılara, Hatay’ın doğa harikası yerlerinde konaklama gezi ödülleri verilerek, hem bölge tanıtılacak hem yarışmacılara eğlenceli anlar yaşatılacak.

Azerbaycan’ın en büyük ve en çok izlenen kanallarından biri olan İçtimai TV kanalı ve İran Televizyonu Müdürleri de Hatay’a geldi. İlk anlaşma, Azerbaycan İçtimai TV ile imzalandı. İran Televizyonu ile görüşmeler olumlu devam ediyor. Azerbaycanlı 20 büyük sporcu ve ünlü yarışmacı, 2 sunucu, 2 komutan, 23 Haziran’da (bugün) Hatay’da olacak.

Yarışmacılar, platoda, çadırlarda yaşayacak. Askeri eğitimler alınacak ve askeri oyunlar oynanacak. Her hafta bir kişinin elendiği yarışmanın sonunda, 1 kişi “en savaşçı” unvanını alarak büyük ödülü kazanacak. Haftada 2 bölüm, toplamda 32 bölüm olarak Azerbaycan İçtimai TV’de yayınlanacak yarışmanın her bölümü 90 ile 120 dakika olacak. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, birkaç bölümde bir, yarışmacılara Hatay mutfağından, EXPO’daki organizasyonlardan ödülleri açıklayacak. Yarışmanın içinde, başlangıç tanıtımında Hatay’dan kareler yer alacak. Eylül ayında yayına girmesi planlanan yarışma, en çok izlenen saatler olan 20.00 – 24.00 arası yayınlanacak.

Kısıtlı şartlarda yaşam mücadelesi yanı sıra strateji ve psikolojik savaşlar verecek olan yarışmacılar, liderlik oyunları, erzak-teçhizat oyunları, görev oyunları ve koruma oyunları oynayarak, komutanlarından taktik ve askeri eğitimler alacak, antrenmanlar yaparak; en güçlü, en cesur savaşçı olmak için mücadele edecek. Silah tutkusunu spora çeviren “airsoft” oyunu üzerine kurulu bu formatın merkezi Hatay olacak ve plato çekim olmadığı dönemler, halka ve ziyarete açılacak. İçeride, kamp ve spor alanlarının da olduğu platoda, çekimlerin dışında, yurt dışından gruplar gelerek turnuvalar ve oyunlar düzenleyecek.

Marjinal ve aksiyon dolu yarışmanın içinde kulisler, entrikalar, şampiyon olmak için en iyi olmak için verilen büyük mücadeleler, izleyiciyi ekrana kilitleyecek. Yarışmacılara 1 öğün ve kısıtlı yemek verilecek. Asıl büyük ziyafeti elde etmek için de erzak oyununda, erzak çantasına ulaşmak zorunda olunacak. Yarışmacılar, duş alamayacak. Daha önceki bölümlerde örümcek, solucan ve yılan yiyen yarışmacılar, doğadan beslenecek. -Haber Cemil Yıldız-