Algı yönetimiyle meşguliyet…

Algı yönetimiyle meşguliyet…

Acziyetin de bir göstergesidir!

“Gelinen bu süreçte, faizin ‘nas’ ile açıklanması da ayrı bir durum” diyen Doç. Dr. Necmettin Çalışkan: “Bugün geldiğimiz nokta, düpedüz beceriksizlik ve paramızın pul olmasının işaretidir!”

Türkiye’de son dönem birçok başlıkta yaşana ekonomik dalgalanmaların şiddeti de, bu dalgalanmaların vatandaşın bütçesinde yarattığı krizin faturası da derinleşirken, konuyu ele alan isimlerden biri, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi, Partinin Hatay’daki önemli ismi, Doç. Dr. Necmettin Çalışkan oldu.

-DIŞ GÜÇLER!-

Yaşananların sorumluluğunda durması gerekenlerin, suçu başkalarında arama ve bunu da ‘dış güçler’ olarak ele almasını eleştiren Çalışkan, şunları söyledi:

“Halkın çektiği bunca zorluğa rağmen, halen işleri üst perdeden ele alıp, kriz yokmuş gibi davranmaları ve bu doğrultuda suçu başkasında veya dış güçlerde aramaları da, işin acı tarafını oluşturuyor. Tartışmasız destekçi kitle de, bu konuda ekonomimize dış güçlerin müdahalesinin olduğuna inanıyorlar. Peki, vergiler, elektrik, su, ekmek, benzin ve bir umum eşyaya peş peşe yapılan fahiş zamlar, bunlar da mı dış güçlerin işi. Bence kimin söylediği herkesçe malum şu söze kulak vermeli… ‘Dış güçler sebebiyle kalkınamıyoruz’ görüşüne katılmıyorum. Bünyeniz güçlüyse virüs size zarar veremez.’ Bu kadar yıldır ellerindeki hiçbir fırsatı değerlendirmeyenlerin hâlâ algı yönetimiyle meşgul olmaları, acziyetin bir göstergesidir.”

-ASGARİ ÜCRET!-

Yeni sene itibariyle belirlenecek olan asgari ücret tartışmalarına da değinen Çalışkan, AKP/MHP iktidarını eleştirirken şu tespitte durdu:

“Yakın zamanda ülkeler, yeni yıl öncesi zamları açıklarken, bizi kıskanan (!) Almanya, asgari ücretli işçinin maaşında yüzde 25’lik artışa gitme kararı aldı. Saatlik asgari ücreti, 9,60 Euro’dan 12 Euro’ya çıkardı. Biz ise, asgari ücretlinin içler acısı hali ortadayken, kamunun asgari ücretten aldığı verginin alınıp-alınmamasını tartışıyoruz.”

Değerlendirmesinde, “Gelinen bu süreçte, faizin ‘Nas’ ile açıklanması da ayrı bir durum” diyen Çalışkan,  “Ancak, değerleri itibarsızlaştırmak, konjonktüre göre davranmak ve nasları bile algıya alet etmek şık değildir” dedi.

Tamer Yazar