Ali İsmail ve diğer çocuklar için

Ali İsmail ve diğer çocuklar için

Düşler Yarım Kalmasın

Küçük çiftçi ve üreticileri bir araya getiren Ova Antakya, gelirinin bir kısmını dayanışma amacıyla Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) ile paylaşacak.

Ova Antakya tarafından geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir çağrıda, ALİKEV (Ali İsmail Korkmaz Vakfı) ile ortak bir proje bağlamında bir araya gelindiğine işaret edildi ve “23 Nisan-14 Haziran arasında her alışverişin %5’i öğrencilere burs oluyor” mesajı verildi.
-OVA KİM?-
Ova Antakya tarafından kurumsal kimlik adına paylaşılan bilgi ise şöyle:
“Mevcut sistem; yaşam alanlarımızı, havamızı, suyumuzu, gıdamızı şirketlerin kar hırsına bırakarak bizi, doğayı ve gelecek kuşakları yok sayıyor. Doğanın tahrip edildiği, iklimin değiştiği bir dönemde buna itiraz edenlerin sayısı da artıyor. Ova, bu itirazın bir parçası. Ova, itiraz olduğu kadar, üzerinde yaşadığımız verimli toprakların adı.
Doğu Akdeniz’in en önemli şehirlerinden Antakya; aşağı Asi Vadisi’nin uzandığı, Habip-i Neccar Dağı’nın eteklerinden kuzeydoğuda Reyhanlı’ya doğru genişleyen Amik Ovası’nın üzerinde kalın alüvyol örtüyle kaplı verimli topraklara sahip bir kent. Verimli toprakların kadim medeniyetlerle buluştuğu Ortadoğu ve Akdeniz’den beslenen Antakya mutfağı ise bu toplamın zenginliğidir. Bu engin mutfağı ve verimli toprakların bize verdiği gıdayı size ulaştırırken; havamızı, suyumuzu, gıdamızı ve kadim medeniyetlerin yaşam havzası Ova’yı mümkün olduğunca ekolojik yöntemlerle korumaya çalışıyoruz. Yaşadığımız topraklarda, kadim medeniyetlerin izinde geleneksel yöntemlerle tarım yapıp, kendi kendimize yeterliliği, besin seçme özgürlüğünü sağlamayı, üretici ve tüketici arasındaki dayanışma bağını güçlendirmeyi, yerel lezzetleri gelecek kuşaklara aktarmayı ve endüstriyel tarıma karşı gıda bağımsızlığı mücadelesine katkı sunmayı bir görev kabul ediyoruz.”
-DÜŞLER İÇİN-
Ova Antakya’dan Naime Tuncer, proje adına şu mesajı verdi:
“Ali İsmail, hepimizin evladı. Antakya’nın, Gezi’nin evladı. Biz, hem Ali İsmail’in hem bütün çocuklarımızın düşleri yarım kalmasın istedik. 23 Nisan Bayramı’ndan başlayarak, ALİKEV ile yol arkadaşlığı yapacağız. ovaantakya.com üzerinden elde ettiğimiz gelirin bir kısmını paylaşacağız.
Açıklamasında, “Bugün, çocuklarımız, kötü eğitime mecbur bırakıldı. Ne okulda ne işte gençlerimizin sayısı yükseldi. Oysa onların pırıl pırıl hayalleri var” diyen Tuncer, “Hep beraber dayanışma içinde çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlamalıyız” ifadelerini kullandı.
ALİKEV’den Avukat Gürkan Korkmaz ise şunları söyledi:
“Vakıf, bir gençlik merkezi olarak yoluna devam ediyor. Gençler isterse, ‘düşler gelecek olur’ diyoruz. Çabamız bunun için. Bu çabaya anlamlı katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.” -Tamer Yazar-