Ali Kavak:

Ali Kavak:

Kamuoyuna sözünü verdiğimiz konuları ATSO meclisine taşıdık

Yaş Sebze ve Meyve Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak ve Birlik Beraberlik Grubu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) üyeleriyle bir araya geldi.
Ali Kavak, üyelerle gerçekleştirdiği toplantıda, ATSO seçiminden bu yana Meclis’te yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kavak, toplantı ile ilgili olarak, “Meclis gündemine, seçim sürecinde kamuoyuna sözünü verdiğimiz konuları taşıdık. Samandağ, Yayladağı ve Altınözü’ne temsilcilik açılması ile önergelerimiz reddedildi. Diğer önergelerimizden de sadece ATSO Hizmet Binası ile ilgili komisyon kurulması fikri kabul gördü. Komisyon, çalışmalarını Meclis’te sundu. Bu konu ile ilgili kamuoyunu belgelerle bilgilendireceğiz” açıklamasında bulundu.
Ali Kavak, ATSO grupları arasında ciddi bir dengesizlik olduğunu kaydederek şunları savundu:
“Seçim sürecinde, hepinizin bildiği gibi, 2480 üye 6 Meclis üyesi çıkartıyor. 2430 üye ise 31 Meclis üyesi çıkartıyor. Büyük bir adaletsizlik. Bu dönem bu adaletsizliği gidermek istiyoruz. Gruplar arasındaki sayı farkı maalesef çok. Bir grup 100 kişi, diğer grup 1000 kişi… Bu dengesizliğin giderilmesi için biz ağırlığımızı koyacağız. Sorunun giderilmesini önemsiyoruz. Umarım Meclis olarak bu konuyu çözmede başarılı oluruz. Olmadığımız takdirde, bütün yolları deneyeceğiz. Gerekirse, yasal yönden bu konuyu sürdüreceğiz. Bu işin, mutlak bir şekilde; buradaki memleketin selameti için, buradaki iş adamlarının selameti için seçimlerde herhangi bir gerginliğin olmaması ve kutuplaşma yaşanmaması adına, bu meslek gruplarının adil ve objektif bir şekilde düzenlenmesi gerektiğine inanıyoruz.”
Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali de, ATSO Meclisi’ne kendilerinin dahil olmasıyla birlikte Meclis’in daha etkin çalışmaya başladığını kaydederek, “6 aydan bu yana ATSO Meclisi’ndeyiz ve gerçekten Meclis etkin çalışmaya başladı. Önceki dönemde aylık olarak düzenli toplanamayan ATSO Meclisi, seçimden bu yana yüksek katılımlı ve her ay düzenli toplanmaya başlamıştır. Ayrıca meslek komiteleri de her ay düzenli toplanarak, Yönetim Kurulu’na ve Meclis’e öneriler sunmaktadır. Bu öneriler neticesinde, 7 Kasım’da yayınlanan ihracat genelgesinde, İhracat Meslek Grubu tarafından iletilen öneriler yer almıştır. Üyelerimizin talep ve sorunlarına çözüm bulmak için Meclis’e katkı vermeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. -Cemil Yıldız-