Alınan Bu Kararla

Alınan Bu Kararla

Hukuk Çiğnenmiştir

Anayasa Mahkemesi’nin, HDP’nin “kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması” talebini reddetmesi sonrasında konuşan Tülay Hatimoğulları Oruç, “Seçmeni asla seçeneksiz bırakmayacağız” dedi.

14 Mayıs olarak belirlenen seçime giderken, siyasetteki dengeleri etkileyecek süreçlerden biri de HDP hakkında açılan kapatma davası. HDP’nin, “dava, seçim sonrasına bırakılmalı” başvurusu ise geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından reddedildi.

AYM’nin, HDP’nin kapatılması istemli davada, sözlü savunma da dahil tüm yargılama faaliyetlerinin “cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri” sonrası bir tarihe ertelenmesi talebini reddetmesini değerlendiren, Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki önemli ismi, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Seçmeni asla seçeneksiz bırakmayacağız” dedi.

AYM’den çıkan kararı yorumlayan, HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları Oruç, “Şimdiye kadar HDP ile ilgili alınmış olan bütün kararlar hukuku çiğneyerek alınmış olan kararlardır” dedi ve şunları söyledi:

“AYM eliyle, adeta HDP’nin boğazında bir kılıç gezdiriliyor. Bu kılıcın keskinliğini de bilerek, HDP, seçimlerdeki rolünü kesinlikle oynayacak.”

Tamer Yazar