Alkış Var, Gerisi Boş…

Alkış Var, Gerisi Boş…

Şahin, hemşirelerin haftalarını salgınla mücadele ile karşıladıklarını söyledi.

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayri Şahin, “Hemşireler Haftası” nedeniyle yaptığı açıklamada,
kahraman sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı, Sağlık Haftası’nı ve Ebeler Haftası’nı karşıladıkları gibi Hemşireler Haftası’nı da salgınla mücadele ile karşıladıklarını söyledi ve “Alkış var, gerişi boş” mesajı verdi.
Aradan geçen sürede, sağlık çalışanları için alkışlar ve şarkıları çokça gördüklerini, fakat mesele “sorunların çözülmesine” ve “taleplerin karşılanmasına” gelince, övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına şahit olduklarını belirten Şahin, bu süreçte yapılan tek düzenleme olan “3 ay tavandan ek ödemelerin” usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak, yavandan bir ödeme halini aldığını, sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattığını, çalışanlara da haksızlık yapıldığını ifade etti, üniversite hastanelerinde ise bürokratik bahaneler ile henüz ödenmediğini dile getirdi.
Talepleri karşılanmalı…
Şahin, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Sağlık çalışanları, cephede kahramanca bir mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için adım atılmasını bekliyoruz. Bu kapsamda, öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır. Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek, çalışan merkezli ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır. Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir. Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli, 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir.
Atamalarda liyakat esas olmalı…
Atamalarda, ehliyet ve liyakat esas alınmalı. Sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sadakat aranmalıdır. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir. Salgın mücadelesindeki fedakârlıkları ile virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında, makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi, çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir. Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere, görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir.
Sorunlar sümen altı edilmemeli…
Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler, sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.
Dünyada, artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir. Umut ediyoruz ki, sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez. Çalışanın aleyhine değil, lehine olan düzenlemeler hayata geçer.
Bu temennilerle, koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan, çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden kahraman hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı kutluyor ve yaşamlarında başarı ve mutluluklar diliyorum.” Mehmet ÖZGÜN