Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altınözü 15 bin ton zeytinyağı üretimi hedefliyor

Hatay’ın Altınözü ilçesinde zeytin

Hatay’ın Altınözü ilçesinde zeytin hasadı devam ederken, ilçe genelinde 15 bin ton zeytinyağı üretimi hedefleniyor. Zeytinlerden elde edilen yağ, depremlere rağmen ilçenin önemli geçim kaynaklarından biri olarak öne çıkıyor.
Altınözü Ziraat Odası Başkanı Sabahattin Bayır, zeytinlerin geleneksel yöntemlerin yanı sıra son teknolojiyle işlendiğini vurgulayarak, Altınözü zeytinyağının coğrafi işaret almasının üreticileri memnun ettiğini belirtti.
Hatay, ülkede zeytin üretiminde 7’nci sırada yer alıyor ve birçok aile için önemli bir geçim kaynağı olan zeytin, Altınözü ilçesinde büyük bir emekle hasat ediliyor. Depremler nedeniyle rekolte düşüşü yaşansa da, Altınözü ilçesindeki zeytinlerden elde edilen yağın kalitesi ve miktarı dikkat çekiyor.
Zeytin hasadının ardından yağlık zeytinler fabrikalarda özel işlemlerden geçirilerek yağa dönüştürülüyor. Altınözü Ziraat Odası Başkanı Bayır, bu yıl depremler nedeniyle önceki yıllara oranla bir miktar gerileme yaşandığını ifade etti. Ancak, ilçede 15 bin ton civarında zeytinyağı üretimi beklediklerini söyledi.
Sabahattin Bayır, “Zeytinyağının en güzeli ilçemizdeki zeytinlerden elde ediliyor. ‘Altının özü’ adını hak eden zeytinyağımız, depremlere rağmen çiftçilerimizin geçim kaynağı olmaya devam ediyor.” dedi.
Geleneksel yöntemlerin yanı sıra son teknolojiyle de zeytinlerin işlendiğini belirten Bayır, Altınözü zeytinyağının coğrafi işaret almasının, ürünlerinin yurt dışı pazarında da başarıyla yer almasını sağladığını kaydetti. (Yusuf Cemil Karaçay)