Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altınözü-Tepehan’da öğretmene saldırı olayı sonrası

Üç Ayrı Tepki Eğitim

Üç Ayrı Tepki

Eğitim Bir Sen, Eğitim İş ve Eğitim Sen’den…

Altınözü ilçesi Tepehan Mahallesi’nde ilkokul öğretmenine yönelik veli şiddetine, üç ayrı kulvarda faaliyet gösteren öğretmen sendikaları ayrı ayrı açıklamalarıyla tepkilerini dile getirdi. Öğretmene saldırıya tepki gösteren Hatay Eğitim Bir Sen, Hatay Eğitim İş ile Hatay Eğitim Sen, ayrı ayrı açıklamalarıyla eğitimcilere yönelik saldırıların son bulmasını istedi.
Eğitim İş: AKP döneminde öğretmenler aşağılandı…
Hatay Eğitim İş Sendikası, geride kalan 16 yıllık AKP iktidarları döneminde öğretmenlerin sürekli aşağılandığını, saldırıya uğradığını ve hedef yapıldığını öne sürdü. Hatay Eğitim İş Şube Başkanı Suat Sadış imzalı ‘öğretmene şiddete tepki’ açıklamasında şöyle denildi:
“Öğretmen olmak fedakâr olmaktır, özverili olmaktır, sabırlı olmaktır, anlayışlı olmaktır. Dolayısıyla en kutsal meslektir öğretmenliktir. Çünkü hiçbir meslek dalında bu kadar kişilik özelliği bir arada bulunmaz ya da bulunması beklenmez. Elbette böyle hayati öneme sahip bir mesleğin de gereken değeri ve saygıyı görmesi gerekmektedir.
Özellikle seksenli yıllarla birlikte başlayan piyasacı ve gerici eğitim politikalarıyla öğretmenlik iyice gözden düşürülmüş sıradan bir meslek haline getirilmiştir. Fakat öğretmenler 2002 yılında başa gelen AKP iktidarında olduğu kadar hiçbir zaman bu denli aşağılanmamış, küçük düşürülmemiş, hor görülmemiştir. Bilinçli ve sistemli bir itibarsızlaştırma kampanyasıyla öğretmenler maddi olarak zayıflatılmış, özlük bakımından hiçbir kazanım elde edemediği gibi var olanları da kaybetmiş ve hiçbir iş yapmadığı söylenerek hedef tahtası haline getirilmiştir. Artık öğretmenler maddi kaygılarının yanında yaşam kaygısı da duymaktadırlar. Öğretmenlerin öğrenci velileri ya da veli yakınlarından görmüş olduğu şiddet olayları münferit değildir kaldı ki bir kereliğine bile öğretmenin şiddete maruz kalması kabul edilebilecek bir durum değildir.
Bu hazin ve acı olayların en son örneği, maalesef ki Hatay’da yaşanmıştır. Altınözü Tepehan İlkokulu’nda görev yapan öğretmenlerimize bir öğrenci velisi, görev yaptıkları okula adeta baskın yaparcasına, hatta traktörle okul bahçesinin içerisine, okul binasının giriş kapısına kadar gelerek fiziksel şiddet uygulamıştır. Bu saldırı sırasında veliyi sakinleştirmeye çalışan birçok öğretmen arkadaşımız tartaklanmış, bir öğretmen arkadaşımız kafasından ciddi şekilde yaralanmış, okulun camları kırılmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımızdır… Atatürk’ün dediği üzere, yeni nesiller öğretmenlere emanetse, öğretmenlerin çalışma güvenliği de sizlerin sorumluluğudur!
Öğretmenlerin okul içinde ve dışında güvenliğini sağlamak sizin oturduğunuz makamların asli görevlerindendir. Okullarımızı tehlikelerden arındırıp, öğretmene şiddet hadiselerinin önüne geçiniz! Zira bu elim hadiselerin kendi yanlış politikalarının sonucu olduğunu görmeyen, bu utanç hadiselerini münferit sayan, bu şiddet sarmalına uzaktan bakan, kendi sorumluluğundaki kamu görevlilerin güvenliğini sağlamaktan aciz bir Bakanlık, hükümsüz olacaktır!
Eğitim-İş Hatay 1 No’lu Şube olarak, saldırıya maruz kalan arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu ve benzer öğretmene şiddet hadiselerinin hepsinin karşısında duracağımızı, tüm hukuki yollarla hesap soracağımızı ve tepkimizi tüm demokratik yollarla ortaya koyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz!”
Eğitim Bir Sen: Öğretmene Kalkan Eller Cezasız Kalmamalı…
Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar ise geçtiğimiz hafta içinde Altınözü İlçesi Tepehan İlkokulu’nda yaşanan olay sonrasında, bir öğretmenin bir veli tarafından başından darp edilip yaralandığını hatırlatarak, olayı öğrenir öğrenmez Yönetim Kurulu olarak okula giderek öğretmen arkadaşlara destek ziyaretinde bulunduklarını bildirdi.
Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, şöyle devam etti:
“Öğretmen arkadaşlarımızın olaydan çok etkilendiklerine tanık olduk. Bazı meslektaşlarımızın olaydan etkilendiklerini ve izin alarak görevlerine gelmediklerini gördük. Görevi başında bulunan arkadaşlarımızın da tedirgin olduklarını bizzat müşahede ettik. Eğitim çalışanlarına karşı yapılan bu tarz şiddet olaylarını tasvip etmiyoruz, kınıyoruz ve faillerinin cezalandırılmalarını istiyoruz.
Her geçen gün artan şiddet olayları birçok eğitimciyi mağdur etmekte, eğitim camiasını hem tedirgin etmekte hem de üzmektedir. Önceden ihtimamın ve saygının odağında olan öğretmenlerimiz artık hakaretin, şiddetin ve itibarsızlaştırma sarmalının içine düşürülmüştür. Aklıselim insanlar için bu, bir mesleğin yıpranması değil, bir milletin geleceğinin yok edilmesidir. Münferit eylemler olmaktan çıkmış, gittikçe yaygınlık kazanmış, artık toplumsal bir yara hâline gelmiş bu şiddet, eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesini olumsuz etkilemekte, eğitimcilerin verimliliğini düşürmektedir.
Öğretmenlerimizin zorbalarca darp edilmemesi için tüm eğitim kurumlarından sesleniyor, şiddete dur diyoruz. Bu şiddet olaylarına dur diyecek bir irade gösterilmez, şiddet uygulayan kişiler hak ettikleri cezaya çarptırılmaz ve daha ciddi, caydırıcı tedbirler alınmaz ise çok daha ağır olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu doğrultuda eğitim çalışanlarına karşı eğitim-öğretim hizmeti sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin alınması artık kaçınılmazdır. Eğitimciler olarak şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenleme yapılmasını acilen talep ediyor ve bekliyoruz. Yetkililerin sessiz kalmamasını umuyor, haksızlığa ve zorbalığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi deklare ediyoruz.”
Eğitim Sen: Saldırıyı kınıyoruz…
Hatay Eğitim Sen Şube Başkanı Deniz Ezer de olaya tepki gösterirken, “Saldırıyı kınıyoruz” dedi.
Eğitim Sen Şube Başkanı Deniz Ezer imzalı açıklamada şöyle denildi:
“ 4 Nisan günü, Altınözü İlçesi/Altınözü Mahallesi’nde bulunan Altınözü Tepehan İlkokulu’nda öğretmenlere yönelik bir şiddet yaşanmıştır. Bir öğretmenin kaşından 6 dikiş atıldığı ve 8’e yakın öğretmenin saldırıya maruz kaldığı ve darp edildiği okula iki gün sonra ziyarette bulunduk. Öncelikle, Hatay Eğitim Sen olarak, bu olayı kınıyoruz ve konunun takipçisi olduğumuzu buradan bütün kamuoyuna duyuruyoruz.
Bu saldırılar münferit denilip kapatılamaz, hiçbir gerekçe bu saldırıları meşru kılamaz. Tepehan İlkokulu’ndaki meslektaşlarımız soğukkanlı davranmamış olsalar, can kaybıyla bitecek bir olabilirdi. Bu saldırıların temelinde, öğretmeni itibarsızlaştıran iktidar ve onun çanakçıları olanlardır. Bu saldırıların nedeni, öğretmene sürekli saldıran iş güvencemize gözünü diken siyasi iktidardır. Bu saldırıların nedeni; ALO 147, BİMER, CİMER gibi uygulamaları öğretmene reva gören Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Performans dayatması da bunun bir parçasıdır. Ancak bizler; öğrencilerimize, topluma, insanlığa karşı, en önemlisi de kendimize duyduğumuz sorumluluk nedeniyle, her türlü fedakârlığı yapıp, her türlü zorluğun üstesinden geldik. Mesleğimizi insanlık onuruna yaraşır şekilde yerine getirebilmek için çalışıp durduk.
Bu anlamda, Hatay Eğitim Sen olarak, Altınözü/Tepehan İlkokulu’nda öğretmenlere öncelikle geçmiş olsun diyoruz ve aşağıda belirttiğimiz taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz.
1- Bu olay münferit denilip kapatılamaz. Bu olayla bizzat valilik ilgilenmeli ve ivedilikle sonuçlanmalıdır.
2- İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlere sahip çıkmalıdır.
3- Yakında yapılacak olan yönetici atamalarında ‘adamcılık’, ‘yandaşçılık’, ‘torpil’ değil liyakat ön planda tutulmalıdır. Kriz yönetebilen yöneticiler olmalıdır. Yandaş sendikanın verdiği liste üzerinden yönetici atamalarından vazgeçilmelidir.
4- İl Milli Eğitim Müdürlüğü avukatları açılan davaya müdahil olmalı ve öğretmenlerini sahiplenmelidir.”
-Cemil Yıldız-