Altınözü “Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” Yarın başlıyor

Altınözü “Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” Yarın başlıyor

Altınözü Kaymakamlığı ile Altınözü Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen “Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” yarın başlıyor. Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek Festival’in iki gün süreceğini kaydetti. İlçenin marka yüzü olarak zeytini seçtiklerini ifade eden Uygur, yaptıkları her projede zeytinin yer aldığını söyledi. Uygur, farklı bir aroması olan Altınözü Zeytinyağı’na coğrafi işaret alma noktasında, Türk Paten ve Marka Kurumu’na başvuru yaptıklarını da belirtti. Festival’de, Altın Zeytin Cam Seyir Terası’nın açılışı ve Canan Karatay ile “Sağlıklı Yaşam” söyleşisinin gerçekleştirileceğini de dile getiren Kaymakam Uygur, ayrıca zeytin hasadıyla çeşitli yarışmaların da yapılacağını kaydetti.
-HEDEF BÜYÜK-
Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da, geleneksel bir çerçeve kazandırdıkları Festival’i, her yıl daha renkli ve geniş katılımlı hale getirdiklerini belirtti. İlçede zeytin ve zeytinyağı alanında iddialı olduklarını ifade eden Sarı, şöyle devam etti:
“Altınözü zeytin ve zeytinyağı, sadece ulusal pazarlarda değil, uluslararası pazarlarda kendini tanıtacak pozisyona geldi. Bundan sonra, markalaşmış ve kurumsallaşmış firmalarımızla, ulusal ve uluslararası pazarlarda yer almak istiyoruz. Festival’i, bir sosyal etkinlik olsun diye yapmıyoruz. Zeytin ve zeytinyağının tanıtımı, hak ettiği noktayı alabilmesi için gayretlerimiz olacak.”
-HATAY’DA TEK-
Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, yarın başlayacak Festival ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“Altınözü Kaymakamlığı ile birlikte, ilçenin daha modern bir görünüme kavuşturulması için gece gündüz demeden çalıştık 2014’ten bu yana, Altınözü’ne ilkleri yaşattık. Kaymakamımız, bölge milletvekillerimiz ve Valiliğimizin de destekleriyle, Altınözü’ne hizmet etmeye devam ediyoruz. Projelerimizin tamamına yakınını gerçekleştirdik. Hatay’da tek, Türkiye’de ise ender bulunan bir proje olan ‘Cam Teras’ın açılışını, Festival’in ilk günü olan 26 Ekim’de gerçekleştireceğiz. Altın Zeytin Cam Teras adını verdiğimiz bu proje ile birlikte, ilçe turizmini ileriye taşımayı hedefliyoruz.”
Zeytini ve zeytinyağını Altınözü’nün simgesi haline getirmeyi planladıklarını aktaran Altınözü belediye Başkan Sarı, zeytinin, ilçe için çok önemli olduğunu vurguladıktan sonra, Festival’de Cam Teras yanı sıra, Altınözü’ne has bir zeytin türü olan “savrani zeytin”den esinlenerek adı verilen Savrani Kafe’nin de açılışının yapılacağı müjdesini verdi. Başkan Sarı; 500 kişilik spor salonu, 384 TOKİ konutu, AVM ve Kültür Evi gibi çok sayıda projenin de bittiğini veya bitme aşamasında olduğunu bilgisini de verdi. -Cemil Yıldız-