Altınözü Zeytin-Zeytinyağı Festivali hafta sonunda

Altınözü Zeytin-Zeytinyağı Festivali hafta sonunda

Gastronomi de Eklendi

Altınözü Kaymakamlığı ile İlçe Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ve bu yıl 5.si kutlanacak olan Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, Cumartesi ile Pazar günleri kutlanmaya hazırlanılırken, Festival ismine “Gastronomi” de eklendi.
Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, dün Festival ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi ve bilgi verdi. Sarı, bu sene Festival coşkusuna gastronomiyi de eklediklerini i kaydederken, zeytin ve zeytinyağının Altınözü için çok önemli olduğunu hatırlattı ve “İçinde zeytinyağının olmadığı bir yemek yok. Biz, Altınözü olarak, gastronomi alanında da iddialıyız” dedi.
Altınözü İlçe Kaymakamı Cem Gümrükçü’nün rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı basın toplantısında konuşan İlçe Belediye Başkanı Rıfat Sarı, şunları söyledi:
“Gelişen ve Güzelleşen Altınözü diyerek yola çıktık. İlçeye önemli hizmetler kazandırdık. Haftada 20-25 bin misafiri ağırlayan bir ilçe haline geldik. Elimizde sihirli bir değnek yok. Bu bir ekip işi. Festivali sadece belediye yapmıyor. Tüm kurumlardan 30 kişilik bir komite kurduk. Bütün kurumların emeği var. Kaymakamlığımız başta olmak üzere, herkese teşekkür ediyorum.”
Başkan Sarı, Altınözü zeytininin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, daha sonra şu bilgiyi verdi:
“Altınözü, 7 milyon zeytin ağacının olduğu bir ilçe. Bu, Hatay’daki toplam zeytin ağacı sayısının 3’te 1’ine denk geliyor. Ancak Altınözü’nün coğrafyası, iklimi sayesinde, Hatay’da üretilen zeytinyağının yarısı Altınözü’nden çıkıyor. Bu tablo, Altınözü’ndeki zeytin ağaçlarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.
Bizim amacımız, üreticiden sofraya kadar uzanan aşamalarda, herkesin hak ettiği payı alması. Geçen sene festival coşkusu pandemiye takıldı. Bu yıl dolu dolu, yoğun bir festival programı gerçekleştireceğiz. Bütün çabamız, zeytinimizi hem ülkemize hem dünyaya tanıtarak, üreticilerimizi hak ettiği noktaya ulaştırmak.
Festival; ilçemize, ilimize, ülkemize hayırlı olsun. Tüm vatandaşlarımızı festivale davet ediyorum.” -Cemil Yıldız-