Altınözü Zeytinyağı Festivali

Altınözü Zeytinyağı Festivali

26-27 Ekim’de

Altınözü Kaymakamlığı ile Altınözü Belediyesi işbirliği ile bu yıl 3.sü düzenlenecek olan “Zeytinyağı Festivali,” 26-27 Ekim tarihlerinde yapılıyor.
Altınözü Kaymakamlığı, bu önemli organizasyonla ilgili şu bilgiyi verdi:
“Akdeniz Bölgesindeki zeytin üretiminin % 30’unu gerçekleştiren ve bu payla ilk sırada yer alan Hatay ilimiz, Türkiye’deki zeytin ağacı varlığı bakımından %10’luk bir paya sahiptir. Toplam tarım arazilerinin %52’sini zeytinliklerin oluşturduğu Altınözü ilçemiz, zeytinlik alanı varlığıyla Hatay zeytinlik alanlarının % 33’ne sahip olup, Hatay ilimizin zeytinyağı üretiminin yaklaşık %50’sini üretmektedir. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir paya sahip olan ilçemiz, mevcut birçok zeytin çeşidinin aynı zamanda gen kaynağıdır. Bu nedenle, bölgenin gelecekte önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olabilmesi temel hedeflerimiz arasında yer alması nedeniyle; Altınözü Zeytin ve Zeytinyağını ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında ilçemizin önemli tarım ürünlerinden biri olan zeytinin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla, Zeytin ve Zeytinyağı Festivali düzenlenecektir.
İlimiz Hatay’ın binlerce yıllık tarih ve kültür birikimiyle eşsiz bir ilçesi olan Altınözü, doğal güzellikleri, kültürel dokusu ve tarihi değerleriyle turizm konusunda önemli bir yere sahiptir. Zeytin diyarı Altınözü ilçemiz, birçok tarihi mekânı içinde barındırmaktadır. Altınözü Yunushan Roma Nekröpolü, Koz Kalesi, Doğu Akdeniz’in tek Zeytin Müzesi, Kırkgöz Mağaraları, Altın Zeytin Cam Seyir Terası ve inanç turizmiyle, Altınözü ilçemizi, ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründe daha ön plana çıkartarak, turizm alanında hak ettiği noktaya getirmek, festivalimizin hedefleri arasındadır.
Festival programı, 26 Ekim 2019 Cumartesi günü Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ve festival kortej yürüyüşü ile başlayacak olup, sezonun ilk zeytin hasadı, ayrıca toplu açılış töreniyle de yapımı tamamlanan Altın Zeytin Cam Seyir Terası, 500 Kişilik Kapalı Spor Salonu, Altınözü Belediyesi Kültür Evi ve diğer ilçe yatırımları hizmete açılacaktır. Daha sonra; Zeytinyağlı Yemek Yarışması, En Güzel Traktör Süsleme Yarışması, Canan Karatay ile Sağlıklı Yaşam Söyleşisi, Hakkı Bulut, Gökhan Güney ve Yunus Bülbül Konseri gerçekleştirilecektir.
Festival Programı, 27 Ekim 2019 Pazar günü, “Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti Yarışması” ile başlayacak olup, Altınözü Zeytin Aba Güreşi Müsabakaları, çeşitli aktiviteler ve yarışmalarla devam edecektir. 26-27 Ekim 2019 tarihinde Zeytin diyarı ilçemizde yapılacak olan “3. Zeytin ve Zeytinyağı Festivali”ne tüm halkımız davetlidir. -Selvi Günay-