Altınözülü üreticinin isteği

Altınözülü üreticinin isteği

Afrin Zeytinyağı İç Piyasaya Verilmesin

İlimizin zeytin ve zeytinyağı üretiminde merkezi konumdaki Altınözü ilçesinde, üretici, Afrin’den getirilen zeytinyağının iç piyasaya verilmemesini istiyor. Altınözülü üreticiler adına konuşan, Antakya’da fabrikası olan Mehmet Refik İnan, mücadelede kararlılıklarını şöyle anlattı:
“Zeytinyağı üreticisi çok değerli müstahsillerimiz adına başlatmış olduğumuz mücadelemiz, Allah a şükürler olsun zeytinyağı piyasasını hareketlendirdi Sözde, Afrin’den ihracat kaydı ile getirilen zeytinyağlarının son günlerde azalması, zeytinyağı üreticisinin yüzünü güldürdü. Bu, zeytinyağı fiyatlarında 5 TL ile 7 TL arasında artış getirmiş durumda.
Şükürler olsun, bütün Türkiye’deki zeytinyağı üreticisi emektar müstahsillerimiz bayram yapıyor. Lakin bu sözde ihracatçı fırsatçılar, yine fırsat bilip, utanç verici taktikleri ve marifetlerini kullanarak, Afrin’den getirmiş oldukları zeytinyağlarını tekrar iç piyasaya satarlarsa, piyasada yine büyük düşüşler yaşanacak.
Lütfen destek verelim. Bu haksız uygulamaya son vermek için bütün yetkilileri harekete geçirelim. Emeği geçen, bizlere destek veren değerli Milletvekillerimize, Altınözü ilçemizin değerli Belediye Başkanı Rıfat Sarı’ya, MHP İlçe Başkanımız Adem Türk Bey’e, kişisel olarak Behiç Çinçin Beyefendi’ye, yerel basında ve ulusal basında zeytinyağı üreticisine sahip çıkan yürekli cesur bütün Türkiye’deki basın mensuplarına, vermiş oldukları mücadeleden dolayı canı gönülden kutluyorum.
Bütün Türkiye’deki Ziraat Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, bütün Muhtar kardeşlerimizden ve özellikle bütün siyasi parti temsilcileri, İl Başkanları, İlçe Başkanları, bütün Meclis üyesi kardeşlerimizden, bütün Belediye Başkanlarından destek bekliyoruz. Emektar Zeytinyağı üreticisi daha fazla zarara uğramadan, bütün yetkilileri harekete geçirelim. Emeği geçen bizlere destek veren herkesi kutluyorum.”
-SUSMAYALIM-
MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı’nın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile aynı konuyu görüşmesi sonrasında, zeytinyağı üreticisi M. Refik İnan’ın mesajı şöyle oldu:
“Milletvekilimizin, Tarım Bakanlığı Komisyonu’nda olduğunuzu yeni öğrendim. 30 senedir, Hatay’ın Altınözü ilçesinde zeytinyağı işi ile uğraşıyorum. 2000 senelerinde, Aydın İncirliova Erbeyli’de zeytinyağı fabrikası işletmeciliği yaptım. Türkiye’deki zeytinyağı sektöründe olan herkes bizleri tanır. İki senedir, Afrin’den, sözde ihracat kaydı ile getirilen zeytinyağlarının asitleri veya vasıfları belirtilmediği için, istismarcı firmalar bu zeytinyağlarını iç piyasaya satarak, hem üreticiye ve hem zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren düzgün firmalara büyük darbe vurmaktadır. Bu haksız uygulamaya son vermek için başlatmış olduğumuz mücadelemize destek bekliyoruz.
Emektar müstahsillerimiz adına lütfen susmayalım. Üretici daha fazla zarara uğramadan, bu haksız uygulamaya son verelim. Emeği geçen, bizlere destek veren herkesi kutluyorum. Saygılarımla.”
-ORTAK GÖRÜŞ-
Altınözülü üreticinin, Afrin Zeytinyağı ile ilgili ortak görüşü de şöyle:
“Zeytinyağı, serbest bölgeden alınıp satılsın, iç piyasaya fiziki olarak girmeden ihraç edilsin. İhraç edecek olanlar, % 32 teminatını versin. GÇB ibraz ederse, teminat iade alsın. Edemezse, teminatı nakde dönsün.” -Cemil Yıldız-