Altınözü’nde kekik hasadı başladı

Altınözü’nde kekik hasadı başladı

Kadınlar, Üretimde Ön Planda…

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Şube Müdürü Murat Özsayar ve Altınözü İlçe Müdürü Çağlar Kaya, Altınözü ilçesine bağlı Kozkalesi Mahallesi’nde kekik üreticilerini bahçelerinde ziyaret etti.
Kahvaltıda salata olarak tüketilen, çay olarak da içilebilen, salamurası yapılan, kurusu yemeklerin her türlüsünü süsleyen lezzetli ve şifa deposu kekik hasadı sürdürülüyor.
10 yıl öncesine kadar dağlarda kendiliğinden yetişen kekiği toplayarak kendi ihtiyaçlarını karşılayan mahalle sakinleri, ürünleri ticari olarak da değerlendiriyor. Dağda tohumlarını topladıkları kekikleri bahçelerine veya tarlalarına eken mahalleliler, sulamasından bakımına, toplamasından temizlenmesine kadar tüm zahmetini çektikleri üründen geçimini sağlıyor.
Özellikle kadınların yetiştirdiği, erken saatte makasla “biçme yöntemi” ile toplanan, Doğu Akdeniz mutfaklarının vazgeçilmezi kekik, mahalle meydanındaki ambarda toplanıp, tüccarlara hasat dönemine göre kilogramı 25 liraya kadar ulaşan fiyatlardan satılıyor. Mehmet ÖZGÜN