Amaç; iklim değişikliği ile mücadele

Amaç; iklim değişikliği ile mücadele

Hatay Valiliği ve AÇKD’nin, “Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar” Projesi, Bakan Özhaseki’nin açılışıyla uygulanmaya başladı

Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Hatay Valiliği ile Antakya Çevre Koruma Derneği’nin birlikte yürütecekleri “Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar” adlı proje, Ankara da, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yaptığı açılışla uygulanmaya başladı.
Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, projenin amacının, iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturulması ve iklim değişikliği ile mücadeleye başlanması olduğunu bildirdi ve şunlara değindi: “Karar vericiler başta olmak üzere, Hatay’da yaşayan tüm dinamiklerle bu mücadelede bir arada olmayı hedefliyoruz. Yaşayacak başka bir Hatay’ın, başka dünyanın olmadığının bilincindeyiz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak en büyük arzumuzdur. Dağıyla, taşıyla, toprağıyla, suyuyla, havasıyla, ağacıyla, otuyla, böceğiyle kısacası tüm varlıklarıyla yaşadığımız şehri korumak hepimizin boynunun borcudur.


Bu projede, ağaç yaşken eğilir şiarıyla okullarda eğitim faaliyetleri düzenlemesi, ortaokul ve lise öğrencileri arasında resim, kompozisyon, fotoğraf yarışmaları düzenlemesi, bisiklet turları, ağaç dikim faaliyetleri, hassas bölgelerde yaşayan halka yönelik doğru tarım uygulamaları, ormancılık ve önemi, sulak alanların korunması konularında bilgilendirme toplantıları ve iklim değişikliğinin sağlığımıza, şehrimize etkileri konusunda panel düzenlenmesi yer alacaktır.
İklim değişikliğine DUR demek isteyen herkesi bu çalışmalarımıza bekliyoruz.”
Mehmet ÖZGÜN