Amik çiftçisi perişan…

Amik çiftçisi perişan…

Afet İlanı Şart!,

Bölge Çiftçisi Şahbaz, “İş bilmez uygulamayı kınıyorum, yazıklar olsun” dedi.

İlimizde bu yıl yaşanan doğal afet sonrası Amik Ovası’ndaki tahribatlar sürüyor. Bölge çiftçisi, ektiği ürünün mahsulünü alamadı, yeni ürün ise ekemedi. Ova’da bazı bölgeler hala sular altında olduğu için de ekim yapılamıyor. Özetlemek gerekirse, Amik Ovası çiftçisi, aylardır yörenin afet bölgesi kapsamına alınmasını istiyor. Ancak bir türlü yetkililer bu yönde karar almıyor. Bölge çiftçilerinden, aynı zamanda Asi Sulama Kooperatifi Başkanı da olan Hüseyin Şahbaz, karşılaştığı sorunları ve çözüm beklentilerini duygu yüklü sözlerle şöyle dile getirdi:
“Sayın Tarım Bakanı ve yetkilileri… Arazisi, bugün 13 mayıs itibarı ile halen sular altında kalan çiftçilerin ve yine yaşanan ağır kış şartlarından dolayı arazisini eklemeyen çiftçilerin himaye altına alınacağı yerde, bir afet yasası çıkarılması gerekirken, gübresini, ilacını, mazotunu ve tohumunu alamayacak durumda olan, kredi borçlarını ödeyemeyen sahipsiz çiftçi topluluğunun tek ümidi olan, ürettiği pamuğun desteklemesini 500kğ düşüren zihniyet, bu mübarek Ramazan ayında sizleri Allah’a havale ediyor ve yaptığınız iş bilmez uygulamayı kınıyorum. Yazıklar olsun.”
Hüseyin Şahbaz, çektiği sıkıntıların oluşturduğu atmosferin etkisiyle, dozu yüksek eleştirilerini şöyle sürdürdü:
“Unutmuştum! Kredisi henüz ödenmemiş traktörüm de var, alabilirsiniz. Belki spor kulüplerine ve her gün keyiften gittiğimiz sinema sektörüne yardımda bulunursunuz. İktidar Milletvekilleri ve siyasetçiler, sesinizi çıkarma zamanı acaba gelmedi mi? Açıklamanızı merakla bekliyoruz. Benim yaklaşık 400 dönüm pamuk ekim saham var. 10 ton taban gübresi 30 000 TL, 1500 lt mazot 10 000 TL, ot ilacı 120 kğ 9000 TL, tohum 1200 kğ 18 000 TL, toplam 67 000 TL. Ufak tefek ihtiyaçlar 3000 TL, yapar 70 000 TL. Henüz ekemediğim tarlamın başlangıç masrafı. Bundan haberin var mı Sayın Tarım Bakanı? İnsanlar tarlasını ekemeyecek Sayın Bakan! Yanlışımız varsa, gereğini yaptırın. 15 yıldır iktidarın yanında olmuş, Türkiye’de ve Hatay’da 10 binlerce mensubu olan TAAY Kabilesi ferdi Hüseyin Şahbaz. Saygılarımla.” -Cemil Yıldız-